fbpx
2024. szeptember 15. vasárnap
spot_img

Két magyar vasúti fejlesztés a CEF-listán

107 projektben 6,2 milliárd eurót osztanak ki közlekedési célra, 80%-ban vasútra és vízi közlekedésre.

Az Európai Unió hálózatfinanszírozási eszköz (CEF) elnevezésű forrása idén támogatott közlekedési projektjei között sok az Ukrajnát érintő, pontosabban a tagországok és az orosz háborús támadás alatt álló ország közötti határszakaszon kapacitást növelő fejlesztés.

Ezek közé tartozik a listán szereplő egyik magyar vasúti vonatkozású projekt: Szlovákiával együtt 67,8 millió eurót nyert az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a csapi határkörzet kapacitásának növelésére. A másik nyertes fejlesztés ebben a kategóriában a Debrecen–Nyíregyháza nyíltvonali szakasz rekonstrukciója, a 256 millió euró kedvezményezettje itt is az ÉKM. A déli körvasút fejlesztésének finanszírozására korábban ugyancsak CEF-forrás szerepelt az elképzelésekben. A projekt már kétszer megsemmisített környezetvédelmi engedélye miatt azonban erre most nem kerülhetett sor, viszont az ide keret megmaradó részét átviszik a következő évre, így ha akkor jogilag már rendben lesz a fejlesztés, újra lehet indulni a forrásért.

- Hirdetés -

A vasúti alágazaton kívül Magyarország többek között az ukrán határ közúti kapacitására, dunai kikötőkre, a légi irányítás korszerűsítésére.

A hazánkat nem érintő vasúti támogatások között Vitézy Dávid volt közlekedési államtitkár Fb-posztja alapján válogattunk. A Belgrád–Zágráb fővonal horvát szakaszának kétvágányúsítás elsősorban a Budapest–Kelebia teherszállítási útvonal versenytársaként érdekes számunkra. Prága két fontos pályaudvara (mondjuk az ottani Déli és Kelenföld) teljesen újjáépül. A lengyelek forráshoz jutnak a nagysebességű vasútjuk első szakaszának (Varsó–Łódź) tervezésére. Ugyancsak pénz jut a Rail Balticára, a három balti fővárost egymással és Lengyelországgal összekötő normál nyomtávú, nagysebességű vasútra. Támogatásban részesül a fiumei elkerülő, a Brenner bázisalagút, a Bukarest és a bolgár határ, valamint a Ljubljana és Trieszt közötti vasút, továbbá több spanyol-francia vasúti kapcsolat. Amszterdam főpályaudvarát ugyancsak EU-s pénzből fejleszthetik, Milánóban pedig a Velence felé vezető nagysebességű pálya indítóállomását tervezhetik.

Kiemelt képünkön a záhonyi határkörzet látható (a szerző fotója).

Ezek is érdekelhetik

Lázár János: folytatódik a Déli körvasút fejlesztése

Az építési és közlekedési miniszter kijelentette, hogy folytatják a Déli körvasút építését, a projektre szánt uniós források rendelkezésre állnak.

Vasútfejlesztés is szerepel az EU 1,2 milliárd eurós támogatási csomagjában

A beruházási keret a vasút mellett a vízellátás és szennyvízkezelés, az innováció fejlesztését, valamint a régió vállalkozásainak zöldítését célozza.

Az EU közlekedési miniszterei megállapodtak a kapacitás-elosztási rendelettervezetről

A június 18-ai közlekedési miniszteri tanács elfogadta az általános megközelítést a kapacitás-elosztási rendelettervezettel kapcsolatban.

Elmaradt a vasúti fordulat az európai kohéziós politikában

Továbbra is több forrást biztosít az EU a közúti fejlesztésekre, mint a vasútiakra a 2021-2027 közötti tagállami fejlesztési tervek elemzése alapján. A 2021-2027 között elkölteni...

Európa régiós vezetői több árut terelnének vasútra

Ha meg akarjuk fékezni, majd csökkenteni az áruszállítási ágazat károsanyag-kibocsátásának növekedését, sokkal nagyobb szerepet kell adni a vasútnak. A közlekedés, különösen a közúti közlekedés hátrányai...

Felülvizsgálják az állami támogatások szabályozását az EU-ban

A CER-workshopon a vasutak megismerhették egymás gyakorlatát. Az Európai Vasúti és Pályaműködtető társaságok Közössége (CER) által szervezett műhelymegbeszélés célja volt, hogy az európai vasutak, szervezetek...

Legfrissebb híreink

Megállíthatatlanul idősödik az európai vasúti szakma

Automatizáció és digitalizáció nélkül esélytelennek látszik az egyre fokozódó vasúti munkaerőhiány kezelése.

Újabb Vectron AC mozdonnyal bővíti flottáját a FOXrail

A magyar árufuvarozó  vasúttársaság ismét egy Siemens Mobility-féle Vectron AC mozdonnyal bővíti járműparkját.

A CRRC ZELC magyar partnerével európai termelési központot tervez

A magyar Acemil csoport a CRRC Zhuzhou Locomotive Co-val együttműködve gördülőállomány-gyártó üzemet építene Magyarországon.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

A közszolgáltatási piacon 2034-től lehet verseny

A MÁV-val és a GYSEV-vel megkötötték a szerződéseket, a buszközlekedésre márciusban jön a pályázat. A tervek szerint idén márciusban írják ki a tendert Magyarország teljes...

Több mint negyedmillió éjszakai utas a MÁV-START-nál

Budapest Béccsel versenyez a legtöbb éjszakai járattal érintett csomópont címéért. Európában néhány éve megfordult a trend, elsősorban az osztrák államvasút befektetése nyomán növekszik a hálókocsis,...

Violeta Bulc és a Dán Államvasutak kapták a vasúti Oscar-díjat

Az Európai Vasúti Díjat a CER és az UNIFE ítélte oda az Európai Bizottság korábbi közlekedési biztosának, illetve a DSB-nek. Az Európai Vasúti Díjat már...

A rovat további cikkei

Újabb Vectron AC mozdonnyal bővíti flottáját a FOXrail

A magyar árufuvarozó  vasúttársaság ismét egy Siemens Mobility-féle Vectron AC mozdonnyal bővíti járműparkját.

A CRRC ZELC magyar partnerével európai termelési központot tervez

A magyar Acemil csoport a CRRC Zhuzhou Locomotive Co-val együttműködve gördülőállomány-gyártó üzemet építene Magyarországon.

Kötelező jegyelővételi zónát vezet be a MÁV

Az új tanév kezdetétől és a kalauz nélküli rendszer kiterjesztésével egyidőben kötelező elővételes jegyvásárlást vezet be a vasúttársaság.