fbpx
2026. június 8. hétfő

Violeta Bulc és a Dán Államvasutak kapták a vasúti Oscar-díjat

Az Európai Vasúti Díjat a CER és az UNIFE ítélte oda az Európai Bizottság korábbi közlekedési biztosának, illetve a DSB-nek.

Az Európai Vasúti Díjat már 17-szer adták át. Az Európai Vasúti és Infrastrukturális Vállalatok Közössége (CER) valamint az Európai Vasútipari Szövetség (UNIFE) Violeta Bulc erőfeszítéseit kívánta elismerni, hogy a közlekedési szakmákban, ahol a nők hagyományosan alulreprezentáltak, nagyobb szerepet kapjanak. A szlovén politikus, korábbi biztos a Nők a közlekedésben elnevezésű program élére állt. Ez a kezdeményezés a mai napig létezik, és továbbra is napirenden tartja a kérdést.

Hihetetlen, ezt nem vártam, teljesen úgy érzem magam, mint egy Oscar-átadón. Ez egyben elismerés Juncker elnök úr csapatának is

– mondta Violeta Bulc, majd hozzátette:

Ha a közlekedés zökkenőmentesen működik, a társadalom virágzik; ha viszont a közlekedés leáll, minden leáll. Ezért a közlekedési ágazatban dolgozók a társadalom súlyát viselik a vállukon.

A döntéshozókból, ágazati szakértőkből és újságírókból álló zsűri a 2024 Vasúti Úttörője díjat a DSB-nek adta, az S-tog elnevezésű elővárosi hálózaton az új biztosítóberendezés telepítése alkalmából bevezetett munkaerő-toborzási rendszerért.

A projekt egy új digitális biztosítóberendezés bevezetésével jött létre Koppenhágában és környékén. A vonatok üzemeltetésének feladata megváltozott, az automatikus működés miatt a mozdonyvezetők sokkal inkább felügyeleti munkát látnak el, nem hagyományos vezetést.

A gyorsított jelentkezési folyamat és a klasszikus mozdonyvezetőkhöz képest rövidebb, fókuszáltabb képzés lehetőséget teremtett arra, hogy a toborzásnál szélesebb legyen a merítési bázis. A projekt sikere már az első felvételi fordulókon is nyilvánvaló lett, rekordszámban voltak a jelentkezők, köztük kétszer annyi volt a nő, mint korábban.

A díjakat a CER hétfőn és kedden tartott, kétnapos rendezvénye keretében adták át Brüsszelben, a belga Királyi Szépművészeti Múzeumban.

Az eseményt megnyitó Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság európai zöld megállapodásért felelős ügyvezető alelnöke kijelentette:

A mobilitás zöldítése kell, hogy legyen a közlekedési ágazat új növekedési engedélye. Európának erős vasúti rendszerre van szüksége ahhoz, hogy megőrizze versenyképességét, és egyúttal az éghajlati és környezetvédelmi céljait is elérje. A zöld átállás sikere a közlekedési ágazatban nagymértékben függ a vasúti piac fejlődőképességétől és innovációjától.

Az EU belga elnökségének képviseletében Georges Gilkinet belga miniszterelnök-helyettes és mobilitásért felelős miniszter a CEF-re, az európai hálózatfinanszírozási eszközre utalva azt mondta:

A fenntartható és összekapcsolt jövő felé tett úttörő lépésként a transzeurópai közlekedési hálózatról szóló rendeletről nemrégiben született megállapodás világos, hosszú távú jövőképet nyújt az európai vasúti infrastruktúrák számára. Egy ilyen jövőképhez jelentős pénzügyi forrásokra van szükség.

Nyitóképünkön Violeta Bulc (fotó: Mogyorósi Szilvia).

Ezek is érdekelhetik

Új korszak jöhet a magyar vasúton az uniós források felhasználásával?

Megállapodást kötött a magyar kormány az Európai Bizottsággal, melynek értelmében összesen 16,4 milliárd eurónyi uniós forrás érkezhet.

Ezek az európai vasúti stratégiai irányok 2026-ra

Európa vezető vasúti vállalatainak és szervezeteinek vezérigazgatói és felsővezetői meghatározták a 2026-os stratégiai prioritásokat.

Az európai vasúti vezetők közös fellépést sürgetnek a nagysebességű vasút fejlesztéséért

A személyszállító vasúttársaságok vezetői közös nyilatkozatban szólították fel az Európai Bizottságot a Nagysebességű Vasúti Akcióterv megvalósítására.

Alan Beroud lesz a CER új elnöke

A CER (Európai Vasúti és Infrastruktúra Társaságok Közössége) közgyűlésén a tagvállalatok megszavazták az irányítóbizottság új összetételét.

Az Európai Bizottság megerősítette a vasút támogatását a 2028–2034 közötti uniós költségvetési tervezetben

Az Európai Hálózat-finanszírozási Eszköz továbbra is kiemelt szerepet kap a vasúti infrastruktúra és digitalizáció fejlesztésében.

Az európai lakosság döntő többsége a nagysebességű vasutat választaná Európán belül

Egy friss EU-s felmérés szerint az uniós polgárok túlnyomó többsége gyorsabb és kényelmesebb utazási lehetőségeket szeretne, vasúton.

Legfrissebb híreink

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

A közszolgáltatási piacon 2034-től lehet verseny

A MÁV-val és a GYSEV-vel megkötötték a szerződéseket, a buszközlekedésre márciusban jön a pályázat. A tervek szerint idén márciusban írják ki a tendert Magyarország teljes...

Több mint negyedmillió éjszakai utas a MÁV-START-nál

Budapest Béccsel versenyez a legtöbb éjszakai járattal érintett csomópont címéért. Európában néhány éve megfordult a trend, elsősorban az osztrák államvasút befektetése nyomán növekszik a hálókocsis,...

Az áruszállítás jövője a közút és a vasút együttműködésén alapul

Barna Zsolt úgy véli, a vasútnak megbízhatóságban, szolgáltatási minőségben, de kapacitásban is javulnia kell, különben nem tud teret hódítani a kombinált fuvarozás.

A rovat további cikkei

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.