fbpx
2026. június 16. kedd

Új korszak jöhet a magyar vasúton az uniós források felhasználásával?

Megállapodást kötött a magyar kormány az Európai Bizottsággal, melynek értelmében összesen 16,4 milliárd eurónyi uniós forrás érkezhet Magyarországra, amelyből kiemelt közlekedési és vasúti fejlesztések indulhatnak el a következő években.

A megállapodás egyik legfontosabb eleme a vasúti közlekedés szempontjából, hogy lehetőség nyílhat az elöregedett járműpark lecserélésére. Új HÉV-szerelvények beszerzése kezdődhet meg, leváltva az ötvenéves kocsikat, emellett új InterCity-vagonok érkezhetnek a nagyvárosi vasúti közlekedésbe is – olvasható Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter Facebook-oldalán, mely szerint a források a vasúti infrastruktúra fejlesztésére is felhasználhatók lesznek.

A miniszter kiemelte, hogy

Forrás nyílhat arra is, hogy ne csak fenntartsuk a meglévő vasúti pályákat, hanem olyan fejlesztéseket hajtsunk végre, amelyek gyorsabb, megbízhatóbb és nagyobb kapacitású közlekedést tesznek lehetővé a legfontosabb vonalakon. A vasútrombolás évei után végre a vasútfejlesztés évei következhetnek.

A közlekedési beruházások mellett az uniós pénzekből kollégiumi férőhely-bővítések és bérlakásprogramok is indulhatnak, elsősorban a nagyvárosi lakhatási problémák enyhítésére.

A HVG-nek adott interjúban Vitézy Dávid arról beszélt: a magyar állam jelenleg nincs teljesen felkészülve ekkora források gyors felhasználására, mert az előző években leépült a fejlesztéspolitikai intézményrendszer. Ugyanakkor szerinte már zajlik a szakemberek visszahívása a közszolgálatba, és több előkészített projekt is gyorsítható.

Elmondása szerint az uniós helyreállítási alap nemcsak fejlesztési pénzt jelent, hanem költségvetési mozgásteret is teremt. A kohéziós forrásokból 2029-ig új beruházások indulhatnak közlekedési, környezetvédelmi, vízügyi és energetikai területeken. Vitézy szerint több program hosszú távú konstrukcióban valósulhat meg, így indulhat el a HÉV-ek cseréje, az InterCity-flotta korszerűsítése, valamint kollégiumi és bérlakás-fejlesztések is.

A mostani megállapodás új esélyt jelent a magyar közlekedés modernizációjára, a következő időszak legfontosabb feladata pedig az lesz, hogy a rendelkezésre álló forrásokat valóban hosszú távú, országos jelentőségű fejlesztésekre fordítsák.

Erre hívja fel a figyelmet a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület is, a szakmai szervezet egy Facebook-bejegyzéseben reagált az EU-s forrás felszabadításával kapcsolatban. Szerintük az is fontos kérdés, hogy a rendelkezésre álló forrásokból mennyi érték, munkahely, tudás és ipari kapacitás épül Magyarországon.

Hangsúlyozták, hogy a következő évek vasúti beruházásainak kettős célt kell szolgálniuk: a magyar vasút megújítását és a hazai vasúti rendszer megerősítését.

„A Magyarországon jelen lévő vasúti járműgyártók, karbantartó vállalatok, infrastruktúra-fejlesztő és kivitelező cégek, beszállítók, mérnöki és technológiai vállalkozások jelentős tudással, tapasztalattal és kapacitásokkal rendelkeznek. Az előttünk álló fejlesztések akkor szolgálják legjobban a nemzetgazdaság érdekeit, ha a beruházások minél nagyobb hazai hozzáadott értéket teremtenek.”

Fontos céloknak fogalmazták meg a magyarországi gyártási, kivitelezési és mérnöki kapacitások kihasználását, a hazai beszállítói lánc fejlesztését, a mérnöki és innovációs kompetenciák erősítését, a magas hozzáadott értékű munkahelyek megőrzését és bővítését, illetve a magyar vasútipar és vasúti infrastruktúra-szektor nemzetközi versenyképességének növelését.

Nyitókép: MÁV

Ezek is érdekelhetik

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Kovács Imre: új alapokra kerülhet a magyar vasúti együttműködés a szakpolitikával és a szomszédos országokkal is 

A szektor továbbra is súlyos kihívásokkal küzd, ugyanakkor az új kormányzati struktúra, a nemzetközi együttműködések újraépítése jó esély a fordulatra.

A logisztikai ágazat stratégiai együttműködést kezdeményez az új közlekedési tárcával

Szakmai egyeztetést kezdeményezett a Logisztikai Egyeztető Fórum (LEF) Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszternél.

Minden eddiginél nagyobb közlekedési terhelésre készül Budapest a BL-döntő idejére

Megkezdődött az intenzív felkészülés közlekedési szempontból is a május 30-i budapesti labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjére.

Legfrissebb híreink

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.

A rovat további cikkei

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.