Megállapodást kötött a magyar kormány az Európai Bizottsággal, melynek értelmében összesen 16,4 milliárd eurónyi uniós forrás érkezhet Magyarországra, amelyből kiemelt közlekedési és vasúti fejlesztések indulhatnak el a következő években.
A megállapodás egyik legfontosabb eleme a vasúti közlekedés szempontjából, hogy lehetőség nyílhat az elöregedett járműpark lecserélésére. Új HÉV-szerelvények beszerzése kezdődhet meg, leváltva az ötvenéves kocsikat, emellett új InterCity-vagonok érkezhetnek a nagyvárosi vasúti közlekedésbe is – olvasható Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter Facebook-oldalán, mely szerint a források a vasúti infrastruktúra fejlesztésére is felhasználhatók lesznek.
A miniszter kiemelte, hogy
Forrás nyílhat arra is, hogy ne csak fenntartsuk a meglévő vasúti pályákat, hanem olyan fejlesztéseket hajtsunk végre, amelyek gyorsabb, megbízhatóbb és nagyobb kapacitású közlekedést tesznek lehetővé a legfontosabb vonalakon. A vasútrombolás évei után végre a vasútfejlesztés évei következhetnek.
A közlekedési beruházások mellett az uniós pénzekből kollégiumi férőhely-bővítések és bérlakásprogramok is indulhatnak, elsősorban a nagyvárosi lakhatási problémák enyhítésére.
A HVG-nek adott interjúban Vitézy Dávid arról beszélt: a magyar állam jelenleg nincs teljesen felkészülve ekkora források gyors felhasználására, mert az előző években leépült a fejlesztéspolitikai intézményrendszer. Ugyanakkor szerinte már zajlik a szakemberek visszahívása a közszolgálatba, és több előkészített projekt is gyorsítható.
Elmondása szerint az uniós helyreállítási alap nemcsak fejlesztési pénzt jelent, hanem költségvetési mozgásteret is teremt. A kohéziós forrásokból 2029-ig új beruházások indulhatnak közlekedési, környezetvédelmi, vízügyi és energetikai területeken. Vitézy szerint több program hosszú távú konstrukcióban valósulhat meg, így indulhat el a HÉV-ek cseréje, az InterCity-flotta korszerűsítése, valamint kollégiumi és bérlakás-fejlesztések is.
A mostani megállapodás új esélyt jelent a magyar közlekedés modernizációjára, a következő időszak legfontosabb feladata pedig az lesz, hogy a rendelkezésre álló forrásokat valóban hosszú távú, országos jelentőségű fejlesztésekre fordítsák.
Erre hívja fel a figyelmet a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület is, a szakmai szervezet egy Facebook-bejegyzéseben reagált az EU-s forrás felszabadításával kapcsolatban. Szerintük az is fontos kérdés, hogy a rendelkezésre álló forrásokból mennyi érték, munkahely, tudás és ipari kapacitás épül Magyarországon.
Hangsúlyozták, hogy a következő évek vasúti beruházásainak kettős célt kell szolgálniuk: a magyar vasút megújítását és a hazai vasúti rendszer megerősítését.
„A Magyarországon jelen lévő vasúti járműgyártók, karbantartó vállalatok, infrastruktúra-fejlesztő és kivitelező cégek, beszállítók, mérnöki és technológiai vállalkozások jelentős tudással, tapasztalattal és kapacitásokkal rendelkeznek. Az előttünk álló fejlesztések akkor szolgálják legjobban a nemzetgazdaság érdekeit, ha a beruházások minél nagyobb hazai hozzáadott értéket teremtenek.”
Fontos céloknak fogalmazták meg a magyarországi gyártási, kivitelezési és mérnöki kapacitások kihasználását, a hazai beszállítói lánc fejlesztését, a mérnöki és innovációs kompetenciák erősítését, a magas hozzáadott értékű munkahelyek megőrzését és bővítését, illetve a magyar vasútipar és vasúti infrastruktúra-szektor nemzetközi versenyképességének növelését.
Nyitókép: MÁV


