fbpx
2026. június 16. kedd

Vasúti digitalizáció egyenlő harminc százalékkal nagyobb kapacitás

Nagy volt az érdeklődés a HUNGRAIL digitalizációs munkacsoportjában. A V0 lehet az első olyan magyar vasútvonal, amely eleve a digitalizált vasút követelményeinek megfelelően épül.

Mint ismert, a V0 beruházásának előkészítése a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület égisze alatt történik. A Budapestet délről elkerülő tehervasút tervezésével együtt egy országos vasúti áruforgalmi koncepció is készül, ehhez kapcsolódva pedig egy tanulmány a vasúti digitalizáció lehetőségeiről. A három kérdés összekapcsolása könnyen érthető: ha egyszer napjainkban az élet szinte minden területére rászakadnak a digitalizáció lehetőségei, kézenfekvő, hogy amennyiben egy új vasútvonal épül, ezeket már a tervezés legkorábbi fázisaitól figyelembe vegyék. A kelet-nyugati árufuvarozás bizonyos szegmenseiben ma igen jelentős Ferencváros állomás szerepe, sok fuvarozó operátor tevékenységének bázisa. A V0 viszont messze elkerüli majd Ferencvárost, vagyis a teherszállítás teljes rendszerét át kell állítani, ha működésbe lép a V0. A szóban forgó funkciókat máshová kell telepíteni, persze nem XIX., hanem XXI. századi módon. Elég, ha az uniós célként bevezetni tervezett digitális, automatikus kapcsolókészülékre (DAC) gondolunk, amely teljesen átalakítja a kocsirendezést. Ahhoz, hogy a V0 (vagy esetleg az ahhoz kapcsolódó szakaszok) mentén alakítsunk ki olyan állomásokat, ahol ez a tevékenység majd végezhető, már ennek figyelembe vételével kell elindítani a munkát.

A Vasúti digitalizáció című tanulmány  a projekt keretén belül, de függetlenül készül, tartalma megszületésének – imént ismertetett – körülményei ellenére a teljes magyar vasútra vonatkozik. Első változatát a V0 megvalósíthatósági tanulmányához és az országos vasúti áruforgalmi koncepcióhoz hasonlóan a Trenecon Tanácsadó és Tervező Kft., valamint a Főmterv’TT Fővárosi Mérnöki Tervező és Tanácsadó Zrt. írta, majd az anyag néhány érdekelt szervezet (MÁV, HUNGRAIL, Thales, Siemens Mobility, MLSZKSZ) észrevételei alapján bővült. Erről a munkaközi dokumentumról zajlott, helyesebb talán azt mondani, hogy kezdődött vita április 14-én a Hungrail digitalizációs munkacsoportjában 25 résztvevővel. A tanulmányt készítő konzorcium tagjai, illetve a megrendelő HUNGRAIL képviselőin kívül részt vettek az eszmecserében a pályahálózat-működtetők (MÁV, GYSEV), a VPE Kft., az áruszállító vasútvállalatok és a digitalizációval foglalkozó vasútipari cégek szakemberei, a moderálást a helyszínt is biztosító Siemens Mobility Kft. ügyvezető igazgatója, Ludvig László vállalta magára.

A tanulmány kiindulása, hogy a vasúti digitalizáció célja sem lehet más, mint a vasúti áruszállítás volumenének és arányának növelése a vasút versenyképességének, szolgáltatási színvonalának (ezen belül kapacitásának) emelésével. Az idézett Deutsche Bahn szerint a digitális megoldások segítségével körülbelül harminc százalékkal nagyobb forgalmat lehet lebonyolítani ugyanazon a vasúti hálózaton, mint digitális megoldások nélkül. Bármennyire is magasak a digitalizálás költségei, még így is sokkal olcsóbban és gyorsabban lehet telepíteni a digitális rendszereket, mint a vasút alap-infrastruktúráját.

A digitalizált vasúti áruszállítás legfontosabb funkciói a piaci szereplők szempontjából
A digitalizált vasúti áruszállítás legfontosabb funkciói a piaci szereplők szempontjából (forrás: Trenecon/Főmterv konzorcium)

A tanulmány hét olyan területet azonosít, ahol a digitalizáció ma és a jövőben jelentős tényező lehet:

  1. Vonatbefolyásolás (ERMTS/ETCS L2)
  2. Forgalommenedzsment
  3. Önvezetés
  4. Kommunikáció (FMRCS)
  5. Okos infrastruktúra
  6. Okos járművek (DAC, járműfigyelés, -analízis)
  7. Big Dat

A tanulmánynak végső formájában egy végcélt kell majd kijelölnie, ahová 2030 körül kívánatos eljutni a digitalizációban, 2050-es kitekintéssel.

Borítókép forrás: Trenecon/Főmterv konzorcium

Ezek is érdekelhetik

Döntés született a E-csatlakozókról a DAC vonatkozásában

Az FP5-TRANS4M-R projekt irányítóbizottsága döntést hozott a projektben egységesen alkalmazandó E-csatlakozó kialakításáról.

Figyelmeztetnek a vasúti szervezetek a DAC-kal kapcsolatban

A tervezés és koordináció fontosságát hangsúlyozták, legyen szó a DAC migrációs stratégiáról, karbantartási ütemezésről vagy infrastrukturális munkafolyamatokról.

Kovács Imre: „Szeptember elsejétől árat kell emelnünk” – Rádió Café interjú

Optimista a vasúti árufuvarozás jövőjéről, ugyanakkor komoly kihívásokkal kell szembenézni az ágazat szereplőinek az infrastruktúra fejlesztése és a szabályozások terén. – A Rádió Café vendége volt Kovács Imre a Rail Cargo Hungaria igazgatóságának elnöke.

Lázár: megállapodtunk a kínaiakkal a V0 megépítéséről

Meg fogjuk építeni az M8-as autópályát és a V0-ás vasúti körgyűrűt, amely generációkra meg fogja oldani a dunaújvárosiak életét! – jelentette be Lázár János...

Kínaiakkal fejlesztik a magyar vasúthálózatot

A kínai elnök budapesti találkozóján több megállapodás is született arról, hogy a távol-keleti országgal közösen fejleszti a kormány a magyar vasúthálózatot. Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette...

V0 nélkül megborulhat az egész gazdaság

Az iparfejlesztés, a kombinált fuvarozás négy-öt éven belüli megduplázódása az infrastruktúra mielőbbi fejlesztését követelik.

Legfrissebb híreink

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

A közszolgáltatási piacon 2034-től lehet verseny

A MÁV-val és a GYSEV-vel megkötötték a szerződéseket, a buszközlekedésre márciusban jön a pályázat. A tervek szerint idén márciusban írják ki a tendert Magyarország teljes...

Több mint negyedmillió éjszakai utas a MÁV-START-nál

Budapest Béccsel versenyez a legtöbb éjszakai járattal érintett csomópont címéért. Európában néhány éve megfordult a trend, elsősorban az osztrák államvasút befektetése nyomán növekszik a hálókocsis,...

Violeta Bulc és a Dán Államvasutak kapták a vasúti Oscar-díjat

Az Európai Vasúti Díjat a CER és az UNIFE ítélte oda az Európai Bizottság korábbi közlekedési biztosának, illetve a DSB-nek. Az Európai Vasúti Díjat már...

A rovat további cikkei

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.