Q4: a tranzit csökkent hazánkban, a belföldi szegmenst az egyeskocsi-támogatás mentette meg.
A KSH friss, 2022-es negyedik negyedévi adataiból egyértelműnek látszik a magas magyar vontatásienergia-árak negatív hatása a vasúti teherszállításban. A 7,8 milliárd árutonna-kilométer a leggyengébb teljesítmény volt az elmúlt öt évben az év utolsó negyedében, de 2020-ban, a koronavírus okozta leállások idején is minden egyes negyedévben nagyobb volt a vasúti áruszállítási teljesítmény.
Árutonna-kilométerben kifejezve az előző év hasonló időszakához képest 7,8 százalék volt a visszaesés a síneken, az elszállított áruk tömegében viszont kisebb, 3,7 százalék volt a csökkenés. Az export 16, az import húsz százalékot esett vissza!
Merőben ellentétes tendencia figyelhető meg az országon belül! A gazdasági nehézségek miatt a teljes belföldi forgalom árutonna-kilométerben tavaly 5,6 százalékkal csökkent, a közúti teljesítmény jelentősen, 6,3 százalékkal esett vissza. Vasúton ellenben a belföldi áruforgalom árutonna-kilométerben kifejezve 28 százalékot nőtt. A jó eredményben biztosan szerepet játszott, hogy a vasútvállalatoknak a Hungrail által összefogott hosszú lobbizása eredményre vezetett, és tavaly támogatást kapott az egyeskocsi-fuvarozás.
Az ellentétes tendenciák miatt a vasút részesedése a nemzetközi forgalmakban 27,2 százalékról 25,2-re esett vissza, belföldön azonban 6,9-ről 7,9 százalékra nőtt.
Részletes elemzésünket olvassa el a nyomtatott Magyar Vasút március végén megjelenő számában! A Magyar Vasút lap a vasúti szektor első számú vasútgazdasági lapjaként naprakészen tájékoztatja olvasóit a vasúti ágazat híreiről, és javítja a szektor reputációját a döntéshozók és a széles közvélemény körében. Az olvasók rálátnak arra a közös építkezésre, amelynek célja egy tisztább közlekedési rendszer kialakítása. Aktuális információkkal, a döntéshozók és valamennyi érintett, valamint a vasút iránt érdeklődő olvasók hiteles, objektív, naprakész tájékoztatásával segít a lap az eligazodásban a vasúti piacon.
Borítókép: Magyar Vasút archív