fbpx
2024. szeptember 15. vasárnap
spot_img

Nem lesz szükség Ukrajnába nyomtávváltásra?

Már épülnek Ukrajnában a normál nyomtávú szakaszok, amik feleslegessé teszik nem csak Záhonynál, hanem a lengyel, szlovák szakaszon is a költséges átrakásokat.

Már fektetik a normál nyomtávú vágányokat a magyar határtól 270 km-re lévő Lviv főpályaudvarán. A Lemberg néven is ismert városban ez nem azt jelenti, hogy felszednék a széles nyomtávú síneket, hanem fonódó szkaszokat építenek. Nem példa nélküli a fejlesztés: a Rail Baltica projekt keretében egymilliárd euróból normál nyomtávú vasúttal kötik össze a három balti országot Lengyelországgal. A projekt egyszerre szolgálja az áruszállítást és a személyszállítást is. Mivel nagysebességű vonalat építenek, a repüléssel is versenyképes eljutási időket tesz majd lehetővé. De megmarad Észtország, Lettország és Litvánia orosz nyomtávú hálózata is. Igaz, az Ukrajna utáni háború után szinte teljesen eltűnt a korábban a forgalom java részét adó, orosz áruk kikötőkbe szállítása, de a teljes hálózat átépítése egyszerűen túl költséges lenne. A normál nyomtáv ezért inkább a kombinált áruszállítás és a nemzetköz személyszállítást szolgálja.

Hasonló tervet dolgozott ki az Európai Unió Ukrajna és Moldova vasúti integrációjára. Ennek a lényege, hogy Lvivet a magyar Záhonnyal, a szlovák Ágcsernyővel, a közeli lengyel határátkelőkkel kötnék össze, majd innen Kijevig vezetne a normál nyomtávú szakasz. A Kijev-Varsó közvetlen vonalat is átépítenék. Emellett a régi, Monarchia idejében fővonalnak számító Lviv – Cseronvic szakaszt építenék át fonódóra, egészen a román határig. Így egy új normál nyomtávú korridor is létrejönne Románia felől Lengyelország felé, ami több száz km-res rövidítés lenne. Emellett Odesszát a moldáv fővároson, Kisinyovon kötnék be a román vasúthálózatba.

- Hirdetés -
A tervezett normál nyomtávú szakaszok Ukrajnában az EU tervei szerint

Kijevtől keletre a legnagyobb városokat kapcsolnák be, Dnyiprót és Harkivet. Ezek igen nagyszabású terveknek tűnnek, de ami már biztos: az Ungvár és Lviv közötti szakaszon már neki is álltak a munkának. A forrásokat az EU biztosítja a CEF keretében.

Normál nyomtávra váltó személyvonatok

Ami érdekesség, hogy a MÁV-Start vonatai már ma is elérik Munkácsot normál nyomtávú vágányokon – 2018 óta. Azóta Kassára is járnak Munkácsról normál nyomtávú vonatok.

Az ukrán elképzelések szerint Ungváron is hasonló rendszert szeretnének bevezetni, hogy az európai vonatok a nagyvárosba érkezzenek, és ott könnyen és gyorsan át lehet szállni majd a széles nyomtávú szerelvényekre. Ahogy korábban beszámoltunk róla, a RegioJet az első olyan vasúttársaság, amely már bejár Ukrajnába – egyelőre Csopig.

A RegioJet tulajdonosa, Radim Jančura úgy nyilatkozott az Euromaidan Press-nek, hogy ők szeretnének az első vasúttársaság lenni, amelynek vonatai egészen Ungvárig közlekednek. Egyelőre az Osztrák-Magyar Monarchiából és Lengyelországból örökölt, alapvetően elhanyagolt normál nyomtávú vágányokat lehet használni személyvonatok indítására. Ezek azonban nem villamosítottak, ami rontja a hatékonyságot – ezért is van szükség átépítésekre. Első körben Kovel és a lengyel határ között már 2022-ben villamosították a normál nyomtávú szakaszt.

A fejlesztések folytatódnak: 2023 novemberéban aláírták a USAID-del egy 225 millió dolláros támogatási megállapodást, hogy a lengyel Przemyśl és Lviv között hiányzó, Mostyska–Sknyliv szakaszt átépítsék normál nyomtávú vonatok közlekedetetésére is. Sőt, a lengyel nagysebességű hálózathoz is csatalkozna Ukrajna: a PKP-val 2023-ban szingált megállapodás szerint Varsóból új nyomvonalon, 250 km/h-s sebességet lehetővé tevő pálya épül majd Lviven át Kivjevbe, igaz ez inkább hosszabb távon valósulhat meg.

Áruszállítási átállási nehézségek

A napi néhány, legfeljebb néhány tucat nemzetközi személyszállító vonat nyomtávváltásának fejlesztése nem okoz igaz nagy kihívást, ha a normál nyomtáv elérne Ungvártól és a lengyel határtól Lvivbe, akkor ez már meg is oldódott, ehhez 300 km vágány átépítése is elegendő.

A vasúti áruszállítás esete jóval összetettebb: Ukrajnában például 168 ezer vasúti teherkocsi van, ami kicsivel kevesebb mint fele a teljes uniós vasúti teherkocsi flottának. Ráadásul az ukrán teherkocsiknak nagyobb az űrmérete, tengelyterhelése, hosszabb tehervonatok tudnak közlekedni, már működik az SA2-es automata vonókészülék – így az európai standardokra átállni inkább rontana a hatékonyságon. Jó eséllyel a határ közeli, az épülő normál kocsikkal is járható pályák közelébe szánt szállítmányokat felesleges lenne átrakni, és normál kocsikkal közlekedhetnének. A kikötőkbe szánt gabonaszállítmányok esetében ésszerű lenne továbbra is a meglévő kocsik használta. Így leginkább a kombinált áruszállításban lenne hatékony a normál nyomtáv használata. Ez azonban jóval összetettebb és hosszadalmasabb folyamat lenne, mint a vasútvonalak átépítése: új logisztikai terminálok kellenek, új karbantartási kapacitások, együttműködések, hogy az európai vagonokat is tudják fogadni és indítani.

Az ukrán kormány tervei szerint a lengyel, szlovák és magyar irányból befutó normál nyomtávú vonatoknak Lvivtől délre, Sknylivben építenének terminált, ahol az árukat széles nyomtávra vagy közútra lehetne átrakni – olvasható a varsói Keleti Tanulmányok Központja (OSW) elemzésében.

Normál nyomtávú tervezett hálózat Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában. Forrás: OSW

Ha a tervek teljesülnek, akkor az átrakókörzetek – így a magyarországi záhonyi is – kihívásokkal szembesülhetnek. Az évi 200 ezer TEU konténer átrakási kapacitással megépített East West Gate terminál esetében kérdés, hogy majd itthon éri-e meg átrakni a konténereket, vagy Ukrajnában. Mivel a magyarországi terminál nemzetközi összehasonlításban az egyik legmodernebb és hatékonyabb, piaci alapon továbbra is jó esélyekkel indul versenybe. A konténerszállításban az Ukrán kikötők nem erősek, ezért felmerülhet, hogy jelentősebb konténeres forgalomra lesz igény legalább középtávon, márpedig az adriai kikötők leginkább Magyarországon át érhetők el hatékonyan.

A KSH adataiból azonban az látható, hogy a vasúti forgalomban egyre nagyobb szerepet kapott a záhonyi határátkelés az eperjeskeivel szemben. Míg Záhonyon át a vasúti személyvonatok közlekedtek alapvetően, a széles nyomtávú kocsik Eperjeskén át jöttek és mentek. A normál nyomtávú tehervonatokat viszont Záhony felé továbbítják. Kárpátalján pedig a normál nyomtávú vágányok mentén lévő állomásokon egyre nagyobb forgalmat bonyolítanak. Így már ma is az láthatjuk, hogy az átrakás egyre nagyobb része Ukrajnában történik.

Ezek is érdekelhetik

Nagy kérdőjel a hazai vasúti árufuvarozás idei helyzete

Fontos, hogy hazánkban folytatódjon a vasúti egyeskocsi-támogatás, a versenyképesség fennmaradása érdekében.

Új hálókocsikat szerez be az UZ

Hazai gyártásban, két év alatt készül el a 44 éjszakai vagon. Nem a háború ellenére, hanem éppen amiatt kell fejleszteni az ország vasútját – írta...

Két magyar vasúti fejlesztés a CEF-listán

107 projektben 6,2 milliárd eurót osztanak ki közlekedési célra, 80%-ban vasútra és vízi közlekedésre. Az Európai Unió hálózatfinanszírozási eszköz (CEF) elnevezésű forrása idén támogatott közlekedési...

Az ukrán gabona körül forgott a vámszakmai nap

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszakmai kerekasztalának a MÁV és a Hungrail volt a házigazdája. Nemcsak a záhonyi helyszín határozta meg, hogy az idei vasúti...

Fapados ETCS-t fejlesztenek a spanyolok a mellékvonalakra

A kisebb forgalmú vonalakra a modern egységes európai biztosítóberendezés (ETCS) olcsóbb változatát fejlesztik ki.

Legfrissebb híreink

Megállíthatatlanul idősödik az európai vasúti szakma

Automatizáció és digitalizáció nélkül esélytelennek látszik az egyre fokozódó vasúti munkaerőhiány kezelése.

Újabb Vectron AC mozdonnyal bővíti flottáját a FOXrail

A magyar árufuvarozó  vasúttársaság ismét egy Siemens Mobility-féle Vectron AC mozdonnyal bővíti járműparkját.

A CRRC ZELC magyar partnerével európai termelési központot tervez

A magyar Acemil csoport a CRRC Zhuzhou Locomotive Co-val együttműködve gördülőállomány-gyártó üzemet építene Magyarországon.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Megállíthatatlanul idősödik az európai vasúti szakma

Automatizáció és digitalizáció nélkül esélytelennek látszik az egyre fokozódó vasúti munkaerőhiány kezelése.

A Covid elmúlt, a vasutak pénzügyei még mindig nem heverték ki

A koronavírus járvány már évek óta elmúlt, de hosszú távon érezhető marad a hatása a vasúti szektorban

Világszerte erős az európai vasútipar, aminek munkát ad a koros járműflotta

Az átlagosan 23 éves uniós vasúti flotta a keleti tagállomokban jóval korosabb. A dízel járművek és a koros mozdonyok cseréje leginkább új motorvonatok iránti igényt fog jelenteni.

A rovat további cikkei

Újabb Vectron AC mozdonnyal bővíti flottáját a FOXrail

A magyar árufuvarozó  vasúttársaság ismét egy Siemens Mobility-féle Vectron AC mozdonnyal bővíti járműparkját.

A CRRC ZELC magyar partnerével európai termelési központot tervez

A magyar Acemil csoport a CRRC Zhuzhou Locomotive Co-val együttműködve gördülőállomány-gyártó üzemet építene Magyarországon.

Kötelező jegyelővételi zónát vezet be a MÁV

Az új tanév kezdetétől és a kalauz nélküli rendszer kiterjesztésével egyidőben kötelező elővételes jegyvásárlást vezet be a vasúttársaság.