fbpx
2026. június 17. szerda

Hatékony működést tesznek lehetővé a GYSEV digitális beruházásai

A Magyar Vasút Meetup konferenciáján a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GYSEV) Zrt. forgalomirányítási és digitalizációs beruházásairól Ikker Tibor, a vállalat pályavasúti igazgatója tartott előadást.

Elsőként a vasúttársaság forgalomirányítási rendszereit ismertette a pályavasúti igazgató. Beszámolója szerint a GYSEV hálózatán már kiépült a Központi Forgalomirányító Rendszer (köfi), ami ugyan nem homogén, viszont egységes felületet teremt, legalábbis a forgalmisták egységes felületen látják a rendszert.

Projektelemek

A csornai és a szombathelyi központból irányítható hálózat 11 külön projekt részeként épült meg. Ebben a két központban az igazgató elmondása szerint nagyon jó munkakörülményeket tudtak kialakítani, ami alapfeltétele a biztonságos közlekedésnek. A biztosítórendszerek közül több is működik a hálózaton, így megtalálható a Domino 55-ös, a KSW-90, az Elektra 1 és Elektra 2 berendezés egyaránt, de még mechanikus berendezés is.
Ezzel együtt a GYSEV teljes hálózatán kiépültek a vonatbefolyásoló rendszerek, kivéve a 18. számú Szombathely–Kőszeg vonalon, de ott a forgalom ezt nem indokolta – közölte az igazgató. A hálózaton az alap az Elektronikus vonatmegállító (EVM) rendszer, ugyanakkor a Sopron–Szombathely (15. számú) és a Szombathely–Szentgotthárd (21. számú) vonal felújításakor a társaság vezetése az Indusi telepítéséről döntött, mivel ez jóval olcsóbb, ugyanakkor megbízható. Az Európai Unió ugyanis nem támogatja a B osztályú vonatbefolyásoló rendszerek építését, így az anyagi körülményeket is figyelembe kellett venni. Ezzel együtt a Fertővidéki Helyiérdekű vasút vonalán az EVM épült ki, ez a szakasz is a köfi része lett. A GYSEV ezzel a vonatbefolyásoló rendszerek telepítését lezárta. Az ETCS L2, vagyis az egységes európai vonatbefolyásoló rendszer második szintje Sopron és Szentgotthárd között garantálja a vonatok biztonságos közlekedését. Itt ugyan az EVM is rendelkezésre áll, viszont a GYSEV kötelezővé tette a mozdonyvezetők számára az ETCS rendszer használatát. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a mozdonyvezetők nemcsak ezért használják az ETCS-t – az első szintet az ETCS L1-et Hegyeshalom és Rajka között –, hanem leginkább azért, mert nagyon pozitívak a tapasztalatok. Ebben az évben minden mozdonyvezető megkapja az ehhez szükséges képzést.

Működő rendszerek

A működő digitális rendszereket ismertetve Ikker Tibor elmondta, hogy a vonatvégfigyelő kamerarendszert a teljes hálózaton, az önműködő utastájékoztatást minden vonalon sikerült kiépíteni, a digitális utastájékoztató rendszert valamennyi járművön üzembe helyezték, és okos, vagyis távolról irányítható váróterem 14 állomáson működik. A beruházások révén a forgalmisták folyamatosan figyelemmel kísérhetik a vonatvégfigyelő kamerákat, és nagyon pozitívak a visszajelzések, ehhez hasonlóan jók a tapasztalatok a távolról irányított várótermek esetében is. Közölte: itt az olcsó megoldásra törekedtek, az anyagköltség nem jelentős, amiből az is látszik, hogy jól működő és hatékony rendszereket nem csak jelentős anyagi ráfordítás mellett lehet megvalósítani.
A Vezetői Információs Rendszer digitálisan, papír nélkül működik, és közvetlen kapcsolat létesült a Központi Forgalom-ellenőrző (köfe) és az ETCS rendszerek között. Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a vágányzárakról, a sebességkorlátozásokról, vagy a feszültségmentesítésről az információk szinte azonnal az ETCS rendszerbe kerülnek, így a mozdonyvezetők is néhány másodperc alatt tudomást szerezhetnek a változásokról.
Az energiamérő rendszerek telepítése jelentősen hozzájárulhat a hatékony működéshez. A GYSEV mindeddig 11 Vectron mozdonyt és 13 Ventust szerelt fel Railpower box energiamérő rendszerrel. Mint arról az igazgató beszámolt, jövő márciusig mind a húsz Flirt motorvonatot felszerelik (Prolan LEM), továbbá öt Taurusra és tizennégy V43-as villamos mozdonyra is telepítenek a tervek szerint energiamérő rendszert. Véleménye szerint ez megtérülő beruházás, nem utolsósorban azért is, hiszen ha a mozdonyvezetők figyelemmel kísérik az energiafogyasztást, ez hozzájárul a hatékonyabb működéshez.

Papírmentesen

Nagyon kedvezőek a tapasztalatok az Integrált Mozdonyvezetői Adatkezelő Rendszerrel (IMAKRE) is, hiszen megvalósították a papírmentes mozdonyvezetői munkát, a vezényléstől a szabadságok igényléséig minden ezen keresztül történik. Elmondása szerint már ezzel évente több tonna papírt takarítanak meg. A MÁV-val közösen dolgoznak a DIGIR projekten (Digitális Írásbeli Rendelkezés), amelyben szintén lehetőség lesz a papíralapú működés kiváltására. Jelentős előrelépés a Vasúti Igazgatási Központi Informatikai rendszer (VIKI) kialakítása is, hiszen a vasútvállalatok az útvonalkönyveket ennek alapján tudják elkészíteni.

Borítókép: Szecsődi Balázs

Ezek is érdekelhetik

Felújított Schlieren-kocsik erősítik a GYSEV flottáját

Korszerűsített személykocsik álltak forgalomba a GYSEV-nél: két hosszú Schlieren-kocsi és egy vezérlőkocsi már szállítja az utasokat.

V4 Rail CEO Summit Budapesten: közös vasúti stratégia formálódik

V4 Rail CEO Summit Budapesten: közös vasúti stratégia formálódik

Megkezdődik a zalaszentiváni deltavágány építése – javul a térség vasúti versenyképessége

Áprilisban hatályba lép a zalaszentiváni deltavágány kivitelezésére vonatkozó vállalkozási szerződés, így elindulhat a projekt előkészítése.

A GYSEV áprilistól újabb járatok üzemeltetését veszi át a MÁV-csoporttól

Áprilistől a GYSEV közlekedteti a vonatokat a Csorna-Pápa vonalon, és továbbiakat üzemeltet Győr-Celldömölk, és Budapest-Győr-Szombathely között.

Befejeződött a szombathelyi állomásépület felújítása

A tizenkét hónapig tartó munkálatokat követően elkészült a szombathelyi vasútállomás épületének felújítása.

150 éve indult meg a vasúti közlekedés a Győr–Sopron vonalon

Kereken 150 éve indult meg a vonatforgalom a Győr és Sopron közötti, 85 kilométeres vasútvonalon, amelyet a GYSEV épített.

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Újabb fejlesztések a MÁVPlusz applikációban

Az új verzió a belföldi utazásokat tekintve már minden olyan funkcióval rendelkezik, amit a régi applikáció tudott, de újdonságok is vannak,

Mozdonyvezető mobilalkalmazások – trendek Közép-Európában

Egyre jellemzőbb, hogy a mozdonyvezetők számára mobilalkalmazások használatát vezetik be a napi teendők elvégzésének támogatása érdekében.

IT-TRANS 2026: IT-megoldások a tömegközlekedésben

2026. március 3-5. között Karlsruhe városában rendezik meg azt a nemzetközileg is vezető szerepet betöltő német szakvásárt.