A MOL vasúti és üzemeltetés vezetője, Balogh Gábor irányításával folytatja munkáját a HUNGRAIL Iparvágány Munkacsoportja, „Last Mile” néven, kibővített tevékenységi területtel. Már a testület első megbeszélése is pezsgő párbeszédre sarkallta a résztvevőket – akik közt a szektor számos szereplője képviseltette magát, mint iparvágány tulajdonos, fuvarozó, fuvaroztató, járműgyártó, pályaműködtető, -építő és -használó –, nagy horderejű feladatokkal látva el a csoportot.
A vasút versenyképessége szempontjából kulcskérdés az “utolsó kilométerek” kezelése, ezért a HUNGRAIL fontosnak tartja, hogy a témában egy külön erre szakosodott munkacsoport dolgozzon. Az iparvágányok létesítése, fejlesztése és hosszú távon történő, tervezhető fenntarthatósága a teljes vasúti árufuvarozási lánc szempontjából jelentős, hiszen a vasúton belül az iparvágányokkal valósítható meg az ipari területek bekapcsolása a vasúti hálózatba, illetve a „háztól házig” szállítás. A munkacsoport az „utolsó kilométer” (last mile) problémáira való összehangolt, egységes megoldáskeresését célozza meg annak érdekében, hogy minél több iparvágány vegyen részt aktívan a vasúti vérkeringésben.
Az első ülésen a jelenlévők meghatározták, hogy a munkacsoport olyan javaslatokat dolgozzon ki a szektor szereplői és a kormányzati szabályozók, döntéshozók számára, amelyek segítik a vasúti csatlakozással rendelkező, vagy azokat használó, üzemeltető cégeket. A MÁV delegáltjai világítottak rá az egyik legégetőbb és sok mást is meghatározó problémára: az iparvágányok jogi státusza a rendszerváltás óta nem kellően tisztázott. Az ülésen elhangzott, hogy van olyan cég, amely aukción vásárolt meg egy kilométernyi iparvágányt, így azt a sajátjának tekintette – ezzel egyidejűleg azonban a MÁV nyilvántartásában is szerepelt, mint az állami vállalat tulajdona. A résztvevők ennek tükrében felvetették: senki nem szívesen fektet olyan fejlesztésbe, amely nem a saját tulajdonának értékét növeli. Egyhangú döntés született: az egyik legfontosabb feladata a munkacsoportnak, hogy javaslatokat dolgozzon ki a jogi helyzetek tisztázása érdekében.
Ezzel párhuzamosan felmerült például a munkaerő problémája is: költséges és sok esetben feleslegesen hosszú és bonyolult az elvárt képesítések megszerzése egy-egy, kötelezően előírt munkakör betöltéséhez. A munkacsoport vállalta, hogy felülvizsgálja ennek a rendszerét és javaslatokat dolgoz ki az egyszerűsítés érdekében.
A munkacsoport megalakulásának részleteiről és terveiről a Balogh Gáborral készült interjúban, a Magyar Vasút májusban megjelenő számában olvashatnak.
Fotó: HUNGRAIL / Szecsődi Balázs