Az Európai Bizottság napokban közzétett Fehér Könyve tartalmazza az új európai védelemről szóló tervet, melyben elismerték a vasút alapvető szerepét az EU védelmi stratégiájában.
A „Védelmi készenlét 2030” nevet viselő dokumentum átfogóan részletezi az EU katonai képességeinek növelését, felvázolja a nemzeti védelmi kiadások és stratégia jobb összehangolásának módjait. A Biztonság és cselekvés Európáért (Security and Action for Europe – SAFE) rendelet értelmében 150 milliárd eurós (60 000 milliárd Ft) költségvetési tételt különítenek el a közös és sürgős prioritások, köztük a katonai mobilitás kezelésére.
A CER (Európai Vasúti és Pályaműködtető Társaságok Közössége) közleményben reflektált a tervre. Mint hangsúlyozták, a vasúti ágazat tudomásul veszi a szárazföldi folyosók, repülőterek, tengeri kikötők és ezek kiszolgáló létesítményei hálózatának, valamint a katonák és katonai felszerelések zökkenőmentes és gyors szállítására irányuló szolgáltatások uniós szintű, illetve partnerországokra kiterjedő stratégiai fontosságát – hozzátéve, hogy ennek a hálózatnak a vasutak is létfontosságú elemei.
A dokumentum a katonai mobilitást az európai biztonság és védelem alapvető elemeként határozza meg: „a fegyveres erők logisztikájának megerősítése megfelel annak az igénynek is, hogy gazdaságunk is versenyképesebbé váljon – ami illeszkedik a kettős felhasználáshoz.” A CER régóta szorgalmazza a speciális gördülőállomány és a kettős felhasználású szállítási eszközök fontosságának elismerését. Hangsúlyozzák, hogy a vasutak létfontosságúak az EU védelmi iparának és logisztikájának fejlődéséhez, hatékony, nagy kapacitású, fenntartható és biztonságos szállítást biztosítanak a katonai eszközök és konvojok számára.
Az Európai Bizottság azonnali egyszerűsítését és racionalizálását sürgeti a szabályozásoknak és eljárásoknak, biztosítva az interoperabilitást és a fegyveres erők számára a szállítási létesítményekhez, hálózatokhoz és eszközökhöz való elsőbbségi hozzáférést.
A CER sürgeti a döntéshozókat, az iparági vezetőket és az érdekelt feleket, hogy az EU felkészültségének és ellenálló képességének biztosítása érdekében prioritásként kezeljék a vasúti infrastruktúrába és a gördülőállományba történő beruházásokat. Az EU védelmének jövőjét olyan nagyszabású vasúti rendszerekkel kell megerősíteni, amelyek mind a polgári, mind a katonai igényeket kielégítik.
A nyitókép illusztráció