fbpx
2025. április 20. vasárnap

A hatezer milliárd forintos vasútfejlesztés, ami sosem akar elkészülni

A Deutsche Bahnnak nem csak a vonatai, a projektjei is elképesztő sokat késnek. Hiába a jelentős vasúti beruházások Baden-Württembergben, az elszálló költségek miatt a vasútbarátok is fanyalognak.

Egy generáció felnőtt a sosem elkészülő stuttgarti főpályaudvar elhúzódó munkálatai alatt. Az 1994-ben indult projekt tervezése is sokat húzódott, így az építkezés végül 2010-ben indult, és 2020-ra el kellett készülni. Manapság a 2024-es átadást tervezik, ha nem lesz új késés. Így 14 év lezárás után szabadulhat fel a stuttgarti főpályaudvar előtti építkezési terület.

Nem csak időben nagy a csúszás, a költségekben is: a tervezéskor 2,6 milliárd eurós ár az építkezés kezdetére 4,1 milliárd euró csúszott. 2018-ban már 8 milliárd euró felé kúszott, jelenleg pedig 12 milliárd euróra számítanak.

Ez az összeg olyan sok, hogy a vasúttal nem gyakran foglalkozó brit Economist hetilap figyelmét is felkeltette: a legendásan sokat csúszó és dráguló berlini reptérhez hasonlították.

- Hirdetés -

Hiába a sok idő a tervezésre: műszaki probléma is bőven akad. A projektet az első teljesen digitális vasúti központnak szánták. Ez alatt azt értik, hogy a biztosítóberendezés teljes mértékben ETCS lesz. Csakhogy nem sikerült a rendszert beindítani, folyamatosak a technikai problémák. Legutóbb a járművek antennái nem működtek, máskor a pálya oldalon voltak problémák. Az ETCS azért kulcsfontosságú, mert az eredeti helyéről a föld alá költözött, 90 fokkal elforgatott új állomásra csupán két alagútban vezetett sínpár vezet, és ha itt nem tudnak a csakis az ETCS-sel.

A projekttől várt fő előnyök egyike, hogy a jelenlegi 27 perc helyett 8 perc alatt elérhető lesz a reptér – ez igen csak kérdéses fenntarthatósági cél azonban. A fejpályaudvar azonban valóban nem tudott volna már érdemben több vontot kiszolgálni és főleg fordítani, így leginkább a többletkapacitás volt a lényeg. A München-Stuttgart távolság szinte km-re megegyezik a Budapest-Miskolccal, és a két kiemelkedően tehetős, 

a német gazdasági központnak számító két tartományi székhely között ugyanúgy két óra a menetidő, mint Magyarországon.

Ebben ugyan a Stuttgart 21 nem hoz változást, viszont jóval több vonat tud majd közlekedni, és a mostani szedett-vedett menetrend helyett ütemes indulási időpontokat lehet bevezetni. Ehhez azonban szükség volt a kapcsolódó pályák átépítésére is: ahol a Stuttgart 21 szakaszhatára végződik, ott kezdődik a Wendlingen-Ulm nagysebességű pálya projektje.

4 milliárd euróból, a tervezett költség és idő alatt épült meg a 60 km-es szakasz.

Így km-enként 6,7 millió euróért, tehát 25 milliárd forintért sikerült a nagysebességű szakaszt megépíteni

– ez is igen csak boros árnak tűnik, főleg hogy a 15 perces időmegtakarítás nem tűnik eget rengetőnek. Csakhogy e nélkül nem lehetett volna a pályakapacitást emelni: hússzal több, összesen napi 90 vonat tud így már Stuttgart és München között közlekedni. Mivel azonban a stuttgarti pályaudvar átadása késik, a méregdrága fejlesztés előnyeit nem lehet kihasználni: ahogy a Spiegel megjegyezte: 250-nel lehet a milliárd eurós gödörbe száguldani vele…

Az épülő mélyállomás. Fotó: Deutsche Bahn / Arnim Kilgus

A két kapcsolódó projekt összesen 16 milliárd eurót tesz ki, ami legalább 6 ezer  milliárd forintnak megfelelő építkezés összeg olyan óriási, hogy ez a hazai vasút működési és fejlesztési költségvetését közel hét évre fedezné.

Az árak elszállása kapcsán erősen felmerült a korrupció kérdése: a Deutsche Bahn (DB) kollégái csak az országon kívül, a brit Finanical Times-nak mertek információt adni. A lap bizonyítékot kapott arról, hogy a DB compliance osztálya  2016-ban a több figyelmeztetéseket is kapott a vállalaton belülről, hogy a költségek drasztikus emelkedése mögött hanyag gazdálkodás és korrupció gyanú állhat

– mégsem tettek semmit. Miután azonban a Financial Times megszellőztette az esetet, az egyik jelentő kollégát eltávolították a cégtől.

Ez azonban csak a kisebbik gond: nem tűnik okos megoldásnak a műszaki megoldás sem. A projektet sokan és sokféleképpen kritizálták, közlekedésszakmai körökben jelentős volt az ellenállás. A Kopfbahnhof 21 (fejpályaudvar 21) koncepció lényege az volt, hogy az elérni kívánt célokat (a müncheni nagysebességi vonal bekötése, a reptér jobb kiszolgálása) jóval kevesebb alagúttal, az eredeti fejpályaudvar megtartásával képzelték el. A költségek 3,7 euróra rúgtak volna, beleérve a 2010-ig kifizetett eredeti munkák költségeit is. Ezt követően 2016-ban és 2021 Umstieg 21 (átszállás) néven próbálkoztak alternatívákkal.

Mivel a költséget 11 állami, regionális, városi forrás mellett a repülőtér finanszírozta, elképesztően nehéz volt bármilyen érdemi változást keresztülvinni. A német vasút fejlesztése mellett kiálló civil szervet, az Allianz Pro Schiene is kritikus hangokat ütött meg a projekt kapcsán: a veszteséghegyeket termelő állami mamut DB kacspán azt emelték ki, hogy csakis akkor lehet hatékony projekteteket elvárni, ha a társaság az ebből eredő nyereségekből és károkból részesedik, magyarán érdekeltté válik.

A giga-beruházások ütemezése, műszaki tartalmának meghatározása jelentős kihívás, talán ezért is érdemesebb kisebb lépésekben, szakaszolható projektekkel haladni, mert amikor komplett rendszereket kell újraépíteni, a késések és költségek szinte garantáltnak vehetők. Néha ezért érdemes egy kicsit kisebbet álmodni.

Címlapkép forrása: Deutsche Bahn / Arnim Kilgus

Ezek is érdekelhetik

125 éves a kaposvári vasútállomás

125 évvel ezelőtt, 1899-ben maga a legendás MÁV-főépítész, Pfaff Ferenc álmodta és tervezte meg az épületet, amelyet azután 1900-ban nyitottak meg.

Megkezdődtek az új állomási liftek építési munkálatai Tatabányán

A MÁV akadálymentesítést célzó projektjének keretében a tatabányai állomáson három új lift épül, mintegy 1 milliárd forintból.

Megtorpanás a német járműbeszerzésben

Novemberben csak minden második távolsági vonat érkezett meg időben: ez az 52 százalékos eredmény új negatív rekord idén. A masszív restancia elsődleges okaként az országszerte zajló felújítási munkálatokat nevezte meg a német vasúttársaság.

Rekordmélységben a Deutsche Bahn pontossága

Novemberben csak minden második távolsági vonat érkezett meg időben: ez az 52 százalékos eredmény új negatív rekord idén. A masszív restancia elsődleges okaként az országszerte zajló felújítási munkálatokat nevezte meg a német vasúttársaság.

Megújult a Nyugati pályaudvar főhomlokzata

A keresztaluljáró rendbehozása és a lift pótlása 2024-ben történik meg. A Nyugati pályaudvaron az idei évben elvégzett munkálatoknak köszönhetően teljesen megújult a Teréz körút felőli...

Megújult az irányítótorony Sopronban

A GYSEV folytatta a vasútállomás korszerűsítését. Elkészült a soproni vasútállomás irányítótornyának külső felújítása. Az épület új homlokzatburkolatot kapott, kicserélték a külső nyílászárókat és üvegezett felületeket...

Legfrissebb híreink

Figyelmeztető piktogramok a vasúti átjárókban

Növekszik a súlyos vagy akár halálos kimenetelű balesetek száma a vasúti átjárókban, amelyek oka az okoseszközök miatti figyelmetlenség.

Megjelent a legfrissebb Magyar Vasút magazin!

Megjelent az idei év első negyedéves Magyar Vasút magazinja, már le lehet adni a rendelést a 2025/01-es számra.

Születésnapját ünnepli a budapesti Gyermekvasút – programkavalkád szombaton

Április 12-én ünnepli születésnapját a budapesti Gyermekvasút, melynek keretében színes programokkal várják a családokat és vasútbarátokat.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Hirdetésspot_img
Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

UNIFE: az európai vasútipar jobb szabályozással és uniós forrássokkal gyorsítana

Az európai vasútipar jelentős átalakuláson megy keresztül: a digitalizáció, új technológiák és a finanszírozás kihívásai a legfontosabb trendek az UNIFE éves jelentése szerint.

Átveszi a lízing a vásárlás szerepét?

Személy- és teherkocsi mellett akár a legmodernebb motorvonat is bérlehető, akár már rövidtávon is az európai piacon.

Hol drága és olcsó a vasúti áruszállítás?

Magyarországon az európai átlaghoz képest költségesebb a vasúti áruszállítás költsége.

A rovat további cikkei

Megjelent a legfrissebb Magyar Vasút magazin!

Megjelent az idei év első negyedéves Magyar Vasút magazinja, már le lehet adni a rendelést a 2025/01-es számra.

Születésnapját ünnepli a budapesti Gyermekvasút – programkavalkád szombaton

Április 12-én ünnepli születésnapját a budapesti Gyermekvasút, melynek keretében színes programokkal várják a családokat és vasútbarátokat.

Elszállt költségek és romló jövedelmezőség a vasúti árufuvarozóknál

A vasúti árufuvarozók fajlagos költségei 10,3%-kal nőttek, miközben a fajlagos bevételek csak 2,2%-kal tudtak emelkedni.