Brüsszel támogatná a „gigakamionok”, azaz a 48 tonna össztömegű, akár 3 tagból álló járműszerelvények elterjesztését az Unióban. A Bizottság a károsanyag kibocsátás csökkentésére hivatkozik. A Magyar Vasút Online által megkeresett közlekedésbiztonsági szakértő szerint nem kell azonnal elzárkózni a lehetőségtől, de a környezetterhelés bizonyosan nem csökkenne.
A jelenlegi szabályozás szerint a mostani kamionok legfeljebb 16,5 méter hosszúak lehetnek, és legfeljebb 40, esetenként 44 tonnát nyomhatnak. Egy három tagból álló járműszerelvény a hatályos jogszabályok szerint legfeljebb 24 méter hosszú lehet.
Ez a 7,5 méter különbség jelentős, de nem kezelhetetlen – reagált a Magyar Vasút Online kérdésére a közlekedésbiztonsági szakértő.
Deli Kálmán szerint statisztikailag a személyi sérüléssel járó balesetek 8 százalékát okozzák a tehergépjárművek – ez elfogadható arány például a gyorshajtásból eredő tragédiákhoz képest. Vannak természetesen veszélyei egy, a megszokottnál jelentősen hosszabb járműszerelvény közlekedésének: a szokásostól jelentősen eltérő hosszú szerelvény ívmenete, oldalkilengése, és a tömegéből adódó fékút
is megnő, nem is beszélve a kanyarodáskor jelentkező farseprésről.
Lakott területen kívül egy ekkora szerelvény közlekedésére az oldalszél hathat erőteljesen.
A körforgalmakban és a kereszteződésekben ugyancsak bonyolíthatja a helyzetet a nagy hossz – tette hozzá Deli Kálmán.
Összességében ha a sebességkorlátozásokat mindenki(!) betartaná, kezelhető lenne a „gigakamionok” mérete. Ugyanakkor az a tapasztalat, hogy maguk a kamionsofőrök sem tartják be a korlátozásokat sok esetben, nem is beszélve a személygépkocsi vezetőkről – pedig a sebesség növelésével a veszélyhelzetek hatványozottan sűrűbben fordulnak elő. Érdemes felidézni: nagyobb sebesség, nagyobb energia, nehezebb lassítás, egységnyi idő alatt több megtett út – leegyszerűsítve ezek a fő tényezők.
Deli Kálmán egy másik problémára is felhívta a figyelmet:
az elvben legfeljebb 44 tonnás kamionokat már most is rendszeresen túlpakolják. Ha ebből indulunk ki, akkor a 48 tonnás óriások többsége is többet nyomna a megengedettnél.
„Több, mint 50 tonnáról beszélünk, a hidak biztosan nem bírnák, de az utakat is gyorsan amortizálná” – hangsúlyozta a szakértő. De kevéssé ismert gond a nem megfelelő súlypont, és a nem szabályos rakományrögzítés sem. A súlypontot mindig a sofőrnek kellene meghatároznia, de ez a
legtöbb esetben nem történik meg- mondta Deli Kálmán.
Összehasonlítva a hagyományos kamionokkal lehet, hogy az egységnyi árura jutó fogyasztás, és a károsanyag kibocsátás kisebb lenne, de ez egy kis része a kérdésnek – hangsúlyozta Deli, az MVO-nak. A nagyobb súly gyorsabb amortizálódást jelent, a
több tengely több gumiabroncs használatát, több fékbetét kopását hozza magával. Ezeket is le kell gyártani, be kell szerelni, illetve meg kell semmisíteni (van közöttük veszélyes hulladék is), ami szintén hozzátartozik az ökológiai lábnyomhoz.
„Összességében kizárt, hogy gigakamionok használatával a környezetszennyezés csökkenne, és még a
zajterhelésről nem is beszéltünk” – zárta szavait Deli Kálmán.
Borítókép: Wikipedia