fbpx
2026. június 9. kedd

Bemutatták a hazai Nemzeti Logisztikai Koncepciót

A vasúti, intermodális és digitális fejlesztések tehetik Közép-Európa logisztikai központjává hazánkat – világít rá a logisztikai ágazat kulcsszervezetei által bemutatott Nemzeti Logisztikai Koncepció 2030–2035 dokumentum, amely bemutatja a következő évtized hazai logisztikai fejlesztéseinek irányait. Ahogy a felek által közösen kiadott közlemény is részletezi, a fő cél az, hogy Magyarország 2035-re a közép-európai ellátási láncok irányító központjává váljon, fenntartható, digitalizált és alkalmazkodóképes logisztikai rendszerekkel. A koncepció, az ágazat legszélesebb szakmai együttműködésében készült, a közlekedési, ipari és logisztikai szereplők bevonásával.

A koncepciót a Logisztikai Egyeztető Fórum szakmai szervezetei dolgozták ki, köztük a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT), a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE), a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ), a Magyar Szállítmányozók Szövetsége (MSZSZ) és a Magyar Vámügyi Szövetség (MVSZ).

Megduplázódhat a vasúti áruszállítás, triplázódhat az intermodális forgalom 2035-ig

Magyarország 2035-re a jelenlegi vasúti árufuvarozási teljesítmény kétszeresét érheti el, miközben 2030-ig legalább 50 százalékos bővülés várható az ágazatban. A kontinentális intermodális forgalom háromszorosára bővülhet, és elérheti a 138 ezer TEU-t. A vasúti fejlesztések közé tartozik a pályakapacitások 20 százalékos bővítése, az iparvágányok számának 30 százalékos növelése, a gördülőállomány megújítása, valamint a határátmenetek digitalizálása, amelyek akár 30–40 százalékkal csökkenthetik a várakozási időket. A koncepció kiemelt figyelmet fordít a logisztikai hálózatok ellenálló képességére és biztonságára, hogy Magyarország válsághelyzetekben is stabil ellátási pont maradjon.

A közúti szektorban a zöld átállás áll a középpontban: a szakmai szervezetek javaslata az, hogy az autópályák mentén 50 kilométerenként nagy teljesítményű elektromos töltők épüljenek, az útdíjrendszer reformja pedig akár 100 százalékos kedvezményt biztosítson a zéró emissziós járműveknek. A Zöld Logisztika Program célzott intézkedésekkel csökkenti a szektor károsanyag-kibocsátását, támogatja a megújuló energiát használó raktárakat, és elősegíti a kibocsátás alapú útdíj rendszer bevezetését. A teljes logisztikai szektor károsanyag-kibocsátása 40 százalékkal csökkenhet 2035-ig, miközben a magyar gazdaság logisztikai teljesítménye akár 60 százalékkal is nőhet a 2024-es szinthez képest.

Digitalizált, zöld és adatvezérelt logisztikai hálózat épül Magyarországon

A koncepció kiemelt iránya az intermodális hálózat fejlesztése. A kombinált szállítás aránya a teljes közúti forgalomban a jelenlegi 7 százalékról 21 százalékra emelkedhet 2030-ig. Javasolt új országos terminálfejlesztési programot indítani, amelynek keretében új átrakókapacitásokat létrehozni Zalaegerszeg, Győr és Szeged térségében, ugyanakkor azon logisztikai parkokban, ahol az áruforgalom indokolja vasúti kapcsolatot létesíteni és megújuló energiát hasznosító mikrohálózatot telepíteni. 2030-ra valamennyi 50 hektárnál nagyobb és évi 100 ezer tonna feletti áruforgalmat bonyolító park vasúti hálózatba való bekapcsolási lehetőségének biztosítása.

Adriai-tenger és az északi kikötők irányából érkező konténerizált szállítmányok négy munkanapon belül jussanak el a magyarországi címzettekhez. A Duna áruszállítási részesedése 10 százalékra nőhet 2030-ra, a magyar lobogó alatt közlekedő hajók aránya elérheti a 25 százalékot, míg a légi áruszállítás volumene 80 százalékkal nőhet 2035-ig.

A Nemzeti Logisztikai Adatplatform egységes, valós idejű adatmegosztást biztosíthatna majd, ami lehetővé tenné a mesterséges intelligencián alapuló hálózat optimalizálást és a teljesen automatizált vámeljárásokat. A digitalizációval párhuzamosan megjelenik a kiberbiztonság és az adatvédelem fejlesztése is, amelyek a jövő logisztikai képzéseinek kötelező részévé válhatnának.

A tervek között szerepel egy regionális e-kereskedelmi és vámlogisztikai központ létrehozása, amely a hét minden napján, folyamatosan elérhető vám- és logisztikai szolgáltatásokat kínál, mesterséges intelligenciával támogatott folyamatokkal. Magyarország 2030-ra a régió legvonzóbb logisztikai és e-kereskedelmi elosztóközpontjává válhatna.

Magyarország lehet a közép-európai ellátási láncok irányító központja

A fejlesztések sikeréhez elengedhetetlen a megfelelő szakembergárda. A koncepció egységes, gyakorlatorientált képzési rendszer létrehozására tesz javaslatot, amely az operatív dolgozóktól a felsővezetőkig minden szinten biztosítja a korszerű, digitális kompetenciák megszerzését. 2030-ra a logisztikai képzésekben résztvevők száma várhatóan 25 százalékkal növekedhet, és legalább 5 ezer fő vehet részt évente új típusú digitális és zöld logisztikai programokban. A képzési rendszerbe be kell építeni a kibervédelem és a digitális biztonság oktatását is, hogy a jövő szakemberei az adat- és hálózatbiztonság terén is felkészültek legyenek. A Koncepció javaslatot tesz az államilag támogatott tehergépjármű-vezetői képzések bevezetésére, és folyamatos elérhetővé tételére a közoktatásban.

A logisztika fejlesztése nélkülözhetetlen támogatója és egyúttal mércéje az általános gazdasági fejlődésnek.

– mondta Dr. Chikán Attila az MLBKT társelnöke.

A megvalósítás több szakaszra tesz javaslatot: 2026-ban a részletes stratégia és akciótervek kidolgozása, 2026-2027-ben a hangsúly a digitális alapok és zöld ösztönzők bevezetésén lenne, 2027 és 2030 között a fő fejlesztések a vasúti és intermodális infrastruktúrára, valamint a logisztikai parkok gazdaságilag megtérülő vasúti bekötési lehetőségeinek biztosítására összpontosítana. 2030 után Magyarország regionális logisztikai és vámszolgáltatási központtá válhat, amely nemcsak kiszolgálja, hanem irányítja is a közép-európai áruforgalmat. A megvalósítást egy új, ágazatokat összekapcsoló Nemzeti Logisztikai Stratégiai Megvalósítási Platform segítheti, amely biztosítaná az átlátható döntéshozatalt és az EU-s források hatékony felhasználását.

2035-re olyan erős és modern magyar logisztikai rendszer építésére teszünk javaslatot, amely nemcsak alkalmazkodik a globális trendekhez, hanem a hazai logisztikai infrastruktúra, a digitalizáció és az intermodalitás erejére támaszkodva biztonságot ad a gazdaságnak, mozgásteret teremt a vállalkozásoknak, és Magyarországot a közép-európai térség egyik meghatározó elosztó- és szolgáltatóközpontjává teszi. Ehhez pedig a Logisztikai Egyeztető Fórum összes tagszervezete, minden támogatást megfog adni a döntéshozóknak 

– nyilatkozta Hódosi Lajos a HUNGRAIL ügyvezető igazgatója, a LEF soros elnöke.

 

Forrás: HUNGRAIL

Ezek is érdekelhetik

Tovább mélyült a válság a vasúti árufuvarozásban: 12 százalékkal nőttek a költségek, miközben a bevételek alig emelkedtek 

Az ágazat teljesítménye árutonnakilométerben mérve 11%-kal csökkent, a vasúti fuvarozók fajlagos költségei éves szinten 12%-kal emelkedtek

Logisztika Napja: Versenyképes logisztika nélkül nincs gazdasági fordulat

A logisztika a mindennapi életünk egyik legfontosabb mozgatórugója és egyúttal hazánk gazdaságának ütőere.

Országosan egyedülálló veszélyesáru-logisztikai laboratóriumot adtak át a Miskolci Egyetemen

Új korszak kezdődik a hazai veszélyesáru-logisztikában: ünnepélyes keretek között adták át a Hungária Veszélyesáru Logisztikai Laboratóriumot a Miskolci Egyetem Logisztikai Intézetében. A korszerű létesítmény a szakma és az oktatás élvonalába emeli az egyetemet, miközben hozzájárul a veszélyes áruk biztonságosabb és hatékonyabb kezeléséhez.

Új intermodális konténerterminál épül Szegeden – elindult a METRANS Csoport 300 000 konténer/év kapacitású beruházása

A szegedi városháza adott otthont 2025. december 12-én a METRANS CSoport új intermodális konténertermináljának ünnepélyes beruházásindító eseményének, amellyel hivatalosan is kezdetét vette az évi 300 000 konténer kezelésére alkalmas logisztikai központ építése Szegeden.

Magyar–kínai együttműködés a logisztikai kapcsolatok erősítéséért

Erősíti együttműködését a logisztikai szolgáltatások terén a Rail Cargo Operator - Hungaria, az Acemil és a kínai Taitong International Transport.

Logisztikaicsarnok-fejlesztésbe kezd az Alstom 600 millió forint értékben

A logisztikai csarnok építését a telephely kapacitásnövelése és a termelési volumen 40 százalékos emelkedése indokolja.

Legfrissebb híreink

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Ezek lesznek a Közlekedési és Beruházási Minisztérium kiemelt feladatai

Megjelent azaz új kormányrendelet, amely részletesen meghatározza a közlekedési és beruházási miniszter feladat- és hatásköreit.

A rovat további cikkei

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.