fbpx
2025. január 20. hétfő

125 éves a kaposvári vasútállomás

Talán kevesen gondolták 1896-ban, amikor az újonnan megépült, Fonyódig közlekedő mellékvonalon megindult a közlekedés, hogy néhány éven belül a kaposvári állomást egy impozáns épület fogja jelenteni. Bizony, így történt, hiszen 125 évvel ezelőtt, 1899-ben maga a legendás MÁV-főépítész, Pfaff Ferenc (1851-1913) álmodta és tervezte meg az épületet, amelyet azután 1900-ban nyitottak meg az utazóközönség előtt. A mohácsi születésű Pfaff Ferenc 1887-től dolgozott a Magyar Államvasutaknál, a kiváló építészt később a Kereskedelemügyi Minisztérium is alkalmazta. Több tucat állomásépület tervezése és kivitelezése fűződik a nevéhez, a kaposvárit tartják az egyik legkiforrottabb alkotásnak, az egyik legsikerültebb hazai indóháznak. A tervező a kaposvári állomás mintájára később megépíttette a verseci és a szatmárnémeti állomásokat is. A hozzáértők szerint az általa tervezett pályaudvarok egyszerre méltóságteljesek és mértéktartók, grandiózusok és szerények. Olyan épületek, amelyek méltók ehhez a nagyszerű műszaki csodához – a vasúthoz.

De nem ez volt Kaposváron az első állomásépület. A vasút 1872-ben érte el a várost, amikor a Duna-Dráva Vasút megnyitotta a Zákány-Somogyszob-Kaposvár-Dombóvár vonalát. Így már 1872-ben, a vasúti közlekedés megindulásának évében felépült egy jóval szerényebb külsejű indóház, helyileg mégpedig ugyanott, ahol a jelenlegi is áll. 1895-ben báró Dániel Ernő kereskedelemügyi miniszter, engedve a kaposváriak kérésének és látva a vasúti forgalom növekedését, bővítést szorgalmazott. A feladat azonban nem volt éppen egyszerű, hiszen még meg kellett építeni a donneri felüljárót. (A vasút fölött a biztonságosabb közlekedés érdekében már 1898-ban felüljárót létesítettek, ez csaknem 100 évig állt a helyén, de a vasútvillamosítás során a vezetéképítés miatt a nevezetes Csigahíddal együtt elbontották.) A felüljáró szükségessége mellett ráadásul kevés volt a pénz is az új indóház építéséhez. Így végül csak 1899 augusztusában kezdtek hozzá, de állítólag sok vita kísérte az építkezést. Eleinte még az épület helyét sem tudták egyetértésben kijelölni, és elégedetlenség gyűlt a lakosok között is, mert zágrábi kőművesekkel dolgoztak az alapozási munkák során, miközben a városban több mesternek nem volt munkája… Időközben a pénz is elfogyott, a befejezés késett, így mire elkészült végre, bármiféle nagyobb népünnepély nélkül adták át az utazóközönségnek 1900. november 16-án.

Benke Róbert fotója

Úgy tudjuk, azon a péntek délelőttön először a budapesti 1002. számú gyorsvonat futott be a vadonatúj kaposvári indóház elé. A helyi és megyei lapok sorra tudósítottak a jeles eseményről, megemlítve, hogy „a régi helyiségmizériák megszűntek, s egy nagy és szép épület díszíti Kaposvárt … A kupola alatti főbejárat oly impozáns, szép látványt nyújt, mely mindenkit meg fog lepni; ha nem is olyan nagy, de magasabb a fővárosi Keleti pályaudvari indóházinál, szép és nagy függő s több lámpával díszítve … Az egész kivitelben a méltóságos összhang szinte meglep; úgy a végzett munkák tisztasága, sőt eleganciája. Elismerés tehát ismételve a tervező Pfaff felügyelőtől az utolsó munkásig mindazoknak, kik ily szép palotával gazdagították újra Somogy vármegye székvárosát … (Somogy hetilap 1900. november 18.)

- Hirdetés -

A kaposvári vasútállomást természetesen még fejleszteni kellett, így 1902 nyarán bevezették a telefont, majd 1905 tavaszán az épületben villanyvilágítás váltotta fel a petróleumlámpákat. Az épület később átélte történelmünk sok nehéz viharát. Az első, majd a második világháború idején is indultak innen alakulatok a frontra, 1944. június 30-án pedig komoly emberáldozatot is követelő, súlyos amerikai bombatámadás érte az épületet és környékét.

Az utókor 1999-ben – 100 évvel azt követően, hogy az indóház megépítésébe fogtak az akkori szakemberek – úgy emlékezett meg a tervező Pfaff Ferencről, hogy emlékművet, Veres Kálmán szobrász alkotását helyezte el az épület falán. Majd másfél évtized múlva, 2015-2017 között megtörtént az addigra leromlott állapotú épület rekonstrukciója, a generálkivitelező ZÁÉV Építőipari Zrt. nívódíjat kapott az uniós forrásból megvalósuló műemléki helyreállításért. A 2100 négyzetméteres vasútállomás épülete teljes felújításon esett át. Mivel a II. világháborús években az épület belső díszei szinte teljesen megsemmisültek és az eredeti tervek csak hiányosan álltak rendelkezésre, a felújítás tervezőit a verseci állomás megmaradt díszei segítették a rekonstrukcióban.  2020-ban adták át az ország első intermodális csomópontját Kaposváron, melynek során új buszpályaudvar létesült a vasútállomás közvetlen közelében. A projekt során a vasútállomás környezete is megújult, városképet is meghatározó gyalogos- és kerékpároshíd ível át a vágányok felett.

Ma már a régi pompájában találjuk az épületegyüttes homlokzatát is, és az utaskiszolgálás irodái, az utasforgalmi helyiségek is modernizálódtak, ugyanakkor visszakapták eredeti formájukat, díszes megjelenésüket. Idén 125 éve lesz, hogy egy hajdani nagyszerű építész, Pfaff Ferenc tervei itt megvalósultak. Emlékezzünk meg róla, ha Kaposváron járunk.

 

Szerző: Hum Krisztina

Forrás: www.kaposvarmost.hu

Fotók: MÁV; KaposvárMost.hu

Ezek is érdekelhetik

Tízpontos vállalást tett Lázár János a közösségi közlekedés fejlesztéséért

Olyan vasútfejlesztési, közlekedésfejlesztési elemeket tartalmaznak, amelyek egy jó részének már az idei évben örülhetnek az utasok.

Már ingyenes a kutya- és a kerékpárszállítás a MÁV-csoport járatain Budapesten

Ingyenessé vált a kerékpár- és kutyaszállítás Budapesten belül a MÁV azon járatain, amelyeken ez eddig csak külön díjfizetés ellenében volt lehetséges.

Megújul a MÁV-csoport vezetése

A MÁV-csoport bejelentette, hogy 2025. január 1-jétől hogyan fog változni a vállalatcsoport vezetése.

Hegyi Zsolt: szoros együttműködésben az utasokért

Azonnali intézkedésekről, értékesítési eredményekről, az aktuális és jövőbeni járműhelyzetről is beszélgettünk a MÁV-csoport vezetőjével.

Balesetmegelőzés: figyelmeztető táblákat helyez ki a MÁV

A MÁV először a budapesti és Pest vármegyei vasúti és HÉV átjárókban kezdi meg a táblák kihelyezését megelőzési célból.

A MÁV 285 db IC kocsi beszerzésére készül

Hegyi Zsolt bejelentette, hogy a vasúttársaság járműállományát bővíteni és korszerűsíteni szükséges, amelyre több megoldás is van.

Legfrissebb híreink

Mosóczi Lászlót a GYSEV igazgatóságának elnökévé nevezték ki

2025. január elsejétől Dr. Mosóczi László tölti be a GYSEV Zrt. igazgatóságának elnöki pozícióját, Hegyi Zsolt is pozíciót kapott.

Bemutatták az első elkészült emeletes kocsiszekrényt a Stadler szolnoki üzemében

A Stadler idén ünnepli a szolnoki kocsiszekrény üzeme alapításának 15. évfordulóját.

Egyeskocsi-fuvarozással terelt árut közútról vasútra a Rail Cargo Hungaria

A Rail Cargo Hungaria egyedi rakodási technikával és vasúti egyeskocsi-fuvarozási megoldással szállítja az Ukrajnából érkező acélhuzalt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Fejlesztések, jelen és jövő a vasúti személyszállítási szolgáltatásokban

Az utasok értékelik a szolgáltatások színvonalát, ezért is kiemelkedően fontos a járműfejlesztés a hatalmas potenciált jelentő távolsági forgalomban.

A DAC bevezetésének hazai esélyei és lehetőségei

Továbbra is megosztottak az uniós vasúttársaságok a digitális automata kuplung bevezetésének időpontját illetően.

Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap a GYSEV-nél

Sopronban és Szombathelyen figyelemfelhívó ellenőrzéseket végeztek a vasúttársaság munkatársai a rendőrséggel közösen.

A rovat további cikkei

Bemutatták az első elkészült emeletes kocsiszekrényt a Stadler szolnoki üzemében

A Stadler idén ünnepli a szolnoki kocsiszekrény üzeme alapításának 15. évfordulóját.

Egyeskocsi-fuvarozással terelt árut közútról vasútra a Rail Cargo Hungaria

A Rail Cargo Hungaria egyedi rakodási technikával és vasúti egyeskocsi-fuvarozási megoldással szállítja az Ukrajnából érkező acélhuzalt.

Logisztikaicsarnok-fejlesztésbe kezd az Alstom 600 millió forint értékben

A logisztikai csarnok építését a telephely kapacitásnövelése és a termelési volumen 40 százalékos emelkedése indokolja.