Sopronban és Szombathelyen figyelemfelhívó ellenőrzéseket végeztek a vasúttársaság munkatársai a rendőrséggel közösen.
Idén nyolcadik éve csatlakozott az európai „ILCAD – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap” elnevezésű rendezvényhez A GYSEV Zrt. A vasúttársaság munkatársai a rendőrséggel közösen ma egy soproni és egy szombathelyi vasúti átjáróban végeztek figyelemfelhívó ellenőrzéseket. Az akció keretében szóbeli tájékoztatással, kérdőívekkel, kiadványokkal és szórólapokkal hívták fel az autóval és a gyalogosan közlekedők figyelmét a kulturált, felelősségtudatos közlekedés szabályaira. A cél egyértelműen a vasúti átjárókban bekövetkező balesetek megelőzése.
A „Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap” a felelős, figyelmes és udvarias közlekedés fontosságára mutat rá. Legfőbb cél a balesetmegelőzés: felhívni a figyelmet arra, hogy a balesetek elkerülhetők lennének, ha a gyalogosok és a gépjárművezetők figyelmesen, kiemelt körültekintéssel, a közlekedési szabályok betartásával közelítenék meg a vasúti átjárókat.
Az elmúlt évek statisztikái azt mutatják, hogy szinte az összes vasúti átjárónál történt balesetnél a közúton közlekedők nem tartották be a KRESZ szabályait és nem megfelelő figyelemmel közelítették meg a vasúti átjárókat. A sokszor emberéleteket követelő tragédiák nagyobb odafigyeléssel, a közlekedési szabályok következetes betartásával elkerülhetők lennének. A balesetek számának csökkenéséhez a közlekedési morál változása elengedhetetlen. Az európai kampánynappal a GYSEV ismételten rávilágít arra, hogy a vasúti útátjárók veszélyes helyszínek, hiszen nem csak vasúti járművek forgalmára lehet számítani, de közlekednek ott autósok, egyéb járművek, kerékpárosok és gyalogosok is.
A bekövetkező balesetek jellemző okai: a gépjárművezetők nem néznek körül az átjáróba történő behajtás előtt, vagy nagyobb forgalomban bent ragadnak a kereszteződésben, ahol tilos és életveszélyes megállni. A legtöbb vasúti átjárós balesetet a gyorshajtás („még átérek”), a vezetés közbeni telefonálás, az agresszív stílus, a vasúti fényjelző tilos jelzésének figyelmen kívül hagyása okozza. Veszélynek vannak kitéve azok a kerékpárosok és gyalogosok is, akik figyelmetlenül, körültekintés nélkül haladnak át a kereszteződéseken, vagy sok esetben nem a kijelölt átjárókat használják. Őket leggyakrabban azért éri baleset, mert például fülhallgatóval közlekednek, vagy mobiltelefont használnak közben.
A GYSEV üzembiztonsági szakemberei hangsúlyozták: a vasúti átjárókban a balesetek több tíz évre visszamenőleg szinte kizárólag a közúti járművezetők, gyalogosok, kerékpárosok figyelmetlenségéből következtek be. Egy ilyen sajnálatos balesetnél súlyos tragédiák történhetnek és jelentős anyagi kár is bekövetkezhet. Kiemelt figyelmet kell fordítani a vasúti átjárókban áthaladó autóbuszokra, a buszvezetők szabályszerű járművezetésére is.
A kampány keretében június 14-én szerdán, két nagyvárosban egy-egy forgalmas vasúti átjáróhoz települtek ki a vasúttársaság és a rendőrség munkatársai. A helyszín kiválasztásakor elsődlegesen a nagy gépjármű-, gyalogos- és kerékpáros forgalmú vasúti átjárókon volt a hangsúly. A rendőrök a közúton közlekedőket ellenőrizték, a GYSEV közlekedésbiztonsági szakemberei szórólapokkal és szóbeli tájékoztatással hívták fel az átkelők figyelmét a kockázatokra. Az akció keretein belül a vasúti szakértők vizsgálták a vasúti átjárók állapotát, a vágányok melletti területeket, a közúti útburkolat minőségét és a felfestéseket, a fénysorompó-jelzők, optikák épségét, jól láthatóságát, szennyezettségét. Emellett az áthaladó vonatokon figyelték az előírt jelzéseket és a vasúti kocsik ajtóinak zárt állapotát is.
A Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Napról bővebb tájékoztatást az www.ilcad.org internetes portálon olvashatnak.
Borítókép: GYSEV