fbpx
2026. június 17. szerda

Tovább nőtt a hazai vasúti egyes kocsi teherfuvarozás teljesítménye

A HUNGRAIL adatai alátámasztják a VEKT (Vasúti Egyes Kocsi Teherfuvarozás) támogatási program eredményességét és fontosságát: nőtt a 2024-es teljesítmény és ígéretesek az idei évi előrejelzések is. 

A HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület közleményben adott tájékoztatást arról, hogy a legutóbbi egyes kocsi munkacsoport-ülésének keretében megtörtént a 2024-es év értékelése és a várható teljesítmények áttekintése. Az adatok egyértelműen alátámasztják a VEKT támogatási program eredményességét és fontosságát, mind a piaci szereplők bővülésével, mind a teljesítmények növekedésével. Az egyesület hangsúlyozza, hogy a szegmens életben tartásához ezért elengedhetetlen a támogatási forma 2025-ös fenntartása és a 2026 utáni, újabb öt évre történő meghosszabbítása, ami további lendületet adhat a piacnak.

A statisztika jól mutatja a fuvarozási forma jelentőségét, ugyanis annak ellenére nő a teljesítmény, hogy a vasúti áruszállítás mélyrepülést mutat. A szegmens 4,95 millió árutonnát és több mint 1133 millió árutonna-kilométert mozgatott meg, a támogatási igény pedig meghaladta a 7 milliárd forintot. Az előző évi eredményekhez képes ezt azt jelenti, hogy több mint fél millió árutonnával és 160 millió árutonna-kilométerrel nőtt a teljesítmény. A 6,4 milliárd forintos biztosított forrás 100%-ban felhasználásra került, sőt, az év végére 758 millió forintos többlet forrásigény keletkezett. A programhoz további három vasúttársaság csatlakozott, ami a szektor vonzerejét és bővülését is jelzi.

2025-ben az előzetes adatok alapján további teljesítménynövekedés tapasztalható a 2024-es időarányos értékekhez képest, miközben már 11 társaság vesz részt aktívan a programban. A HUNGRAIL azt is közölte, hogy a múlt év tapasztalatai alapján azonban idén is várható a forráskimerülés még az év vége előtt. Ezért hangsúlyozzák már nem először, hogy elengedhetetlen a VEKT program állami támogatásának fenntartása és az lenne a cél, hogy a forráskeret rugalmas, a valós teljesítményt követő módon bővüljön. A program nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és környezeti szempontból is stratégiai jelentőségű: hozzájárul a közúti teherforgalom csökkentéséhez, a károsanyag-kibocsátás mérsékléséhez, valamint a vasút szerepének erősítéséhez a hazai logisztika rendszerben.

Kiemelhető külön az is, hogy a hazai klímacélok megvalósulásához a VEKT támogatási program is jelentősen hozzájárul, ezzel csökkentve Magyarország ökológiai lábnyomát.  A támogatási program segítségével:

  • Közel 5 millió tonna áru továbbítása esetén választották az ügyfelek a környezetbarát vasutat a közút helyett.
  • Ez az jelenti, hogy áltagosan 340 ezer kevesebb tehergépjármű kevesebb terhelte a magyar közutakat,
  • ezzel 80 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebb került a Föld légkörébe. Ekkora szennyezőanyag-kibocsájtást 1170 ezer fa tudna semlegesíteni.

 

Nyitókép: RCH

Ezek is érdekelhetik

Hódosi Lajos: “A közlekedést végre egységes rendszerként kell kezelni.”

A hazai vasúti szektor fordulóponthoz érkezett: a szektor szereplői átfogó intézkedéseket, stabil finanszírozást és erősebb együttműködést remél.

Folytatódik az egyeskocsi-teherfuvarozás támogatási programja 2025-ben

A magyar kormány 2025-ben is biztosítja az egyeskocsi-teherfuvarozás működésének fenntartásához szükséges állami hozzájárulást.

HUNGRAIL: újra kell értékelni a vasúti logisztika jövőjét Magyarországon

A Magyar Vasúti Egyesület arra figyelmeztet, hogy a hazai vasúti árufuvarozás kritikus szakaszba lépett: fenntarthatatlan az üzleti modell.

Körkérdés: a kombinált fuvarozás lehetőségei és kihívásai

Nyolc szakembert kérdeztünk arról, mik a kombinált fuvarozás legnagyobb kihívásai és hogyan növelhető a versenyképessége.

Rekordokat döntött az idei transport logistic – köztük magyar szereplőkkel

Az összesen 2722 kiállítóval és a több mint 77 ezer látogatóval a transport logistic új rekordokat döntött.

Ez történt a II. Vasúti Járműipari Szimpóziumon – összefoglaló

A II. Vasúti Járműipari Szimpóziumon elhangzott előadások, panelbeszélgetések legfontosabb momentumait foglaltuk össze egy helyen.

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.