A Hitachi Rail az NVIDIA-val stratégiai együttműködésben létrehozta az „HMAX” elnevezésű, Mesterséges Intelligencián (MI) alapuló digitális eszközmenedzsment megoldását a vonatok, a jelzőrendszerek és a teljes infrastruktúra optimalizálása érdekében.
Az olyan kritikus és heterogén rendszerekben, mint a vasúti infrastruktúra, amelyet az egymást átfedő bonyolult technológiák és a hatalmas mennyiségű adat generálása jellemez, a digitális eszközgazdálkodás megoldásra egyre nagyobb igény van, csak így növelhető az üzemeltetési hatékonyság, valamint a digitalizációra való átállást is kikényszeríti.
Az HMAX digitális eszközkezelési megoldása a digitalizáció alapgondolatából indult ki: az adatok megfelelő felhasználásával javítható a különböző rendszerek tudása és ezáltal működési hatékonysága. A Hitachi Rail ennek a koncepciónak a vasút világába történő bevezetésével reagál az egyre növekvő piaci igényekre.
Bemutatkozik az HMAX
A Hitachi Rail válasza a teljes vasúti ökoszisztéma digitális eszközkezelési megoldása, az HMAX – Hyper Mobility Asset Expert. Az HMAX a vasúti eszközök sokféle, a pályamenti és a fedélzeti eszközöket, köztük a járműveket is magában foglaló különböző berendezések felügyeletére és kezelésére tervezett digitális megoldás.
Az HMAX nagy mennyiségű adatfeldolgozásával optimalizálható a vasúti rendszerek és a kapcsolódó erőforrások kihasználtsága. A fejlesztés egyik kiemelt célja, hogy támogassa az üzemeltetőt a megelőző/javító rutinszerű karbantartási megközelítésről az állapotfüggő/előre jelző megközelítésre való áttérésben.
A vasúti rendszerek a gördülőállománytól és a jelzőberendezésektől kezdve a pályainfrastruktúrán át az utasforgalomig naponta hatalmas mennyiségű adatot generálnak. Az HMAX lehetővé teszi, hogy ezeket az adatokat a problémák előrejelzésére, a hálózat optimalizálására és az ügyfelek üzleti tevékenységének átalakítására használja fel. Ráadásul az összes ilyen adatot integrálva egyetlen platformon lehet kezelni. Az élő adatgyűjtést nagy teljesítményű MI technológiával kombinálva jelentősen növeli az elemzés sebességét, mélységét és egyben egyszerűségét is. Az HMAX által kínált következtetések segítségével az üzemeltetők mostantól pontosabban optimalizálhatják és átalakíthatják szolgáltatásaikat. A teljesen moduláris és testre szabható digitális megoldás lehetővé teszi a vasútüzemeltetők számára, hogy kiválasszák és összekapcsolják a számukra leginkább szükséges szolgáltatásokat és a saját ütemükben menedzseljék ezeket.
A rendszert világszerte már több, mint 2000 vonatba telepítették már, valamint több ezer kilométernyi hálózaton gyűjt adatokat. Akár egy teljes rendszerként, akár moduláris megközelítéssel, az HMAX számos területen segíti az üzemeltetőket, akár stratégiai szinten is.
HMAX – Vonatok
A vállalat megoldásai közül kiemelhető az állapotalapú és megelőző karbantartás, valamint a valós idejű és batch adatok felhasználásával végzett adatelemzés.
HMAX – Irányító és jelzőberendezések
Azzal, hogy a Hitachi Rail új intelligens üzemirányító központjába (iOCC) kerül az összes jelzőberendezési rendszerből származó üzemeltetési és működési adat, a vasútüzemeltetők egy kombinált webes alapú interfészen keresztül a számukra legfontosabb adatokhoz férhetnek hozzá, továbbá az összes kritikus üzemeltetési adat kiértékelését végezhetik el. Ezzel növelhető a vasúti infrastruktúrájuk megbízhatósága és rendelkezésre állása, csökkentve az üzemeltetési költségeket.
HMAX – Infrastruktúra
Az HMAX rendszer a meglévő személy- és tehervonat flottákra szerelt érzékelők segítségével végzi az adatgyűjtést a karbantartási tevékenység megtervezéséhez, egyetlen platformra gyűjtve a pálya állapotára, a menetminőségre, a felsővezetékre, valamint a növényzetre vonatkozó adatokat. Ez a megszokottakhoz képest hatékonyabb megoldás a több ezer kilométernyi vágány- és felsővezeték rendszer üzemeltetésére, kezelésére, valamint karbantartására.
További előnyök kiaknázása:
- Az eszközök felügyelete és védelme érdekében valós idejű rálátást biztosít az eszközök állapotára, a gördülőállománytól az pályamenti berendezésekig.
- Maximalizálja az üzemidőt a prediktív karbantartás és dinamikus munkamegrendelés integrációjának köszönhetően
- Költségmegtakarítások optimalizálása
Fotó: Hitachi