A miniszter bocsánatot kért a hodászi baleset sérültjeitől, és az utasoktól általában, minden problémás járatért
Az elmúlt negyven évben komoly forráskivonás történt a magyar nemzeti vasúttársaságnál, amelynek a következménye ma a hiánygazdálkodás – fejtegette Lázár János közlekedési miniszter a Rádió 7 stúdiójában. Jóval kevesebb pénzből kénytelen a MÁV biztosítani a szolgáltatásait, mint amennyibe azok valójában kerülnek, ezért előbb a hiányosságok mutatkoznak meg, azután kialakul a balesetveszély is.
Lázár János bocsánatot kért a hodászi vasúti baleset sérültjeitől, és emellett minden utastól, akiknek késés vagy a járművek műszaki színvonala miatt kellemetlenségei támadtak. Kifejtette, az az elvi álláspontja, hogy az első az utas testi épsége, és csak azután jön az a kérdés, hogy közlekedik-e a vonat.
Ha nem tudja a MÁV garantálni, hogy az utasait ne érje baleset, akkor inkább állítsák le az érintett vonalat.
Megismételte korábbi nyilatkozatát, hogy a kormány elé tárnak egy tízéves 10 milliárd eurós fejlesztési tervet. A bezárt tíz mellékvonallal kapcsolatban azt mondta, hogy ez egy féléves tesztidőszak, decemberben értékelik a tapasztalatokat. A felvetésre, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormányzat is ezt az eszközt alkalmazta, Lázár János tiltakozott. Szerinte
nem vonalbezárásról, hanem módváltásról van szó. A kormányzat teljesíti vállalásait a mobilitás területén, minden utast elvisznek, de a járművet a MÁV-Volán Csoport határozza meg.
A jelenlegi forráshiányos helyzetben nem lehet mindenhol fenntartani a párhuzamos szolgáltatást. A Volán autóbuszai jobb állapotban vannak, légkondicionáltak és a települések központjához közel állnak meg. Ez az előnyük, kétségtelen, hogy tíz vonal közül két esetében ez hosszabb menetidővel jár.
A miniszter beszélt a Déli körvasút helyzetéről. Bírálta a fővárost és a 11. kerület vezetését, amiért az országos érdek elé helyeztek lokális érdekeket, csak azért, hogy nehézséget okozzanak a kormányzatnak. Fogadkozott, hogy
ennek ellenére megcsinálják a fontos, Dunát keresztező beruházást.
Ironikusnak nevezte, hogy a kötött pályás óriásberuházást éppen környezetvédelmi köntösbe bújva igyekeznek megakadályozni.
Borítókép: Lázár János fb