fbpx
2026. június 8. hétfő

VÉDA-kamerák a vasúti átjárókban

A MÁV és az ORKF közös akciójának a balesetek megelőzése az elsődleges célja, nem pedig a büntetés. Az országban először telepítettek VÉDA-rendszert vasúti útátjáróban.

Idén már 26 vasúti átjárós baleset történt, ezek során 8 ember vesztette életét – olvasható a MÁV mai közleményében. A sorompók minden esetben rendben működtek, ami azt jelenti, hogy a balesetek a KRESZ be nem tartása, a figyelmetlenség miatt következtek be.

A MÁV arról adott hírt, hogy az ORFK-val közösen a balesetek megelőzése érdekében, pilot jelleggel VÉDA-kamerák telepítését kezdte meg vasúti útátjárókban – összesen hat helyszínen lesz, 10 eszközzel. Az első kamerákat a frekventált Siófok, Szabadifürdő megállóhely mellett telepítették, amely különösen a nyári időszakban jelentős gépjármű- és gyalogosforgalmat bonyolít. A kamerák nemcsak a tilos jelzésen áthaladó járműveket rögzítik, hanem a gyorshajtást, a biztonsági öv használatának elmulasztását és sorompórongálás esetén is bizonyító erejű felvételeket készítenek. Ez jelentősen megkönnyíti a szabálysértők azonosítását és a kártérítési eljárások gyorsítását. A felek kiemelik, hogy az akcióval a balesetek megelőzése az elsődleges, nem pedig a büntetés.

Az akció kapcsán a mai sajtóeseményen Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója kiemelte:

„16 éve nem történt baleset a vasút hibájából vasúti útátjáróban, de a felelősség közös, így vasúttársaságként is mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy az átkelés biztonságos legyen. Mi azt szeretnénk, ha ilyen esetek nem fordulnának elő, ezért szeretnénk visszaszerezni a sorompó piros jelzésének presztízsét, ezért is dolgozunk közösen a rendőrséggel. A balesetek számának visszaszorítása mindannyiunk közös ügye, amelyhez a közlekedési morál javulása elengedhetetlen. ”

Óberling József rendőr ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Főigazgatóság Közlekedésrendészeti Főosztály vezetője, rendőrségi főtanácsadó, az ORFK-OBB ügyvezető elnöke hozzátette:

„Elvégeztünk egy országos felmérést, amely során áttekintettük a közlekedési balesetek szempontjából veszélyes, vasúti átjáróval érintett helyszíneket. A MÁV-csoporttal közösen kijelöltünk 50 olyan vasúti kereszteződést, ahol a beavatkozás és az ahhoz kapcsolódó fejlesztés indokolt lehet. Elsődlegesen hat vasúti átjárót jelöltünk ki, ahol összesen tíz kamerát telepít a MÁV-csoport, amely a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat rendszerében lesz integrálva. Ezeken a helyszíneken a gyorshajtások mellett a vasúti átjáró tilos jelzésére vonatkozó szabályok megszegését is dokumentálni fogja a rendőrség.”

A felek együttműködése részeként az ORFK-OBB és a MÁV-csoport az idei vasútbiztonsági kampányában az érzékszerveket befolyásoló eszközhasználat veszélyeire is fókuszál, amely során forgalmas vasúti átjárók előtt, aszfaltra festett áthúzott telefon és fülhallgató piktogramok felfestésével, valamint rajzpályázat útján készített táblák kihelyezésével hívjuk fel a figyelmet a szabályok betartásának fontosságára.

 

Nyitókép: MÁV YoutTube

Ezek is érdekelhetik

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.

Átvilágítják a MÁV-csoport működését, már személyi változás is történt a menedzsmentben

A KBM felmentette pozíciójából Dányi Gábor MÁV Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettest, a elkezdődött a MÁV átvilágítása.

Minden eddiginél nagyobb közlekedési terhelésre készül Budapest a BL-döntő idejére

Megkezdődött az intenzív felkészülés közlekedési szempontból is a május 30-i budapesti labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjére.

Drasztikusan növekszik a MÁV-csoport munkatársait érő támadások száma

Az idei év első négy hónapjában már 69 esetben támadtak rá a MÁV-csoport munkatársaira - aggasztó a tendencia.

Súlyos károkat okozott a Gyoma mellett kisiklott Békés InterCity

A baleset során a szerelvény négy kocsija hagyta el a síneket, a vonat mintegy 300 méteren rongálta meg a vasúti pályát.

MÁV: a dunakeszi járműgyártó- és karbantartó bázis visszakerülése szakmailag igazolható lépés

A MÁV-csoport a tulajdonos államtól feladatba kapta a Dunakeszi Járműjavítót tulajdonló, csődbe jutott magáncégek visszavásárlását.

Legfrissebb híreink

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Ezek lesznek a Közlekedési és Beruházási Minisztérium kiemelt feladatai

Megjelent azaz új kormányrendelet, amely részletesen meghatározza a közlekedési és beruházási miniszter feladat- és hatásköreit.

A rovat további cikkei

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.