fbpx
2026. június 8. hétfő

Vasúton és vezetéken érkezik nyugatról a dízel Ukrajnába

Az ukrán tankok hajtóanyagának jelentős részét a MOL szállítja. A szomszédos országokból főként vasúton érkezik az utánpótlás.

Szerhij Kujun, az “A-95” kijevi tanácsadó csoport igazgatója szerint az ország jelenleg különösen jó helyzetben van az energiaellátás szempontjából. Ez annak köszönhető, hogy Ukrajna a háború kezdete óta számos új ellátási útvonalra tett szert – olvasható a Handelsblatt.de tudósításában.

– Az üzemanyagot főként Lengyelországon keresztül, vasúton szállítják – mondja Michal Paszkowski, a Közép-európai Intézet (IEŚ) elemzője. – Szlovákiából és Magyarországról csővezetéken érkezik az üzemanyag az országba, míg Romániából is vasúton érkezik meg. 

Az orosz invázió előtt Ukrajnának már csak egy finomítója maradt a korábbi hatból. Az utolsó ukrán finomító Krzemienczukban, amely a háború előtt Ukrajna üzemanyagszükségletének mintegy 30 százalékát biztosította, de ez jórészt elpusztult a háború első napjaiban.

Bár a magyar MOL-csoport és a török beszállítók piaci pozíciója Ukrajnában már korábban is viszonylag jó volt, csak a közelmúltban jelentették az ukrán vámhatóságok az import feltűnő növekedését. Így a magyar MOL ásványolajipari vállalat az elmúlt hat hónapban megduplázta Ukrajnába irányuló eladásait. Mivel a MOL nagyrészt orosz olajat vásárol, most valószínűleg ez lesz Ukrajna hadigépezetének fő üzemanyaga. Ugyanakkor azok a vállalatok, amelyek nem Oroszországból szerzik be a nyersanyagot, piaci részesedést veszítenek Ukrajnában. 

Ezek is érdekelhetik

MÁV–Volán-csoport, Mol, Waberer’s: közösen a zöld hidrogénért

Hamarosan indul a karbonsemleges hidrogént termelése Százhalombattán, a Mol elektrolizálóüzemében. A hazai közlekedés és energetika meghatározó szereplői a jövőben közösen vizsgálják a zöld, megújuló hidrogén...

Megújul a Gubacsi-híd

Költségvetési és uniós forrásból készülne az új vasúti átkelő a teljesen elöregedett régi helyére. Amikor a Kormány arról döntött, hogy az elöregedett vasúti Gubacsi-híd helyett...

Legfrissebb híreink

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Ezek lesznek a Közlekedési és Beruházási Minisztérium kiemelt feladatai

Megjelent azaz új kormányrendelet, amely részletesen meghatározza a közlekedési és beruházási miniszter feladat- és hatásköreit.

A rovat további cikkei

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.