Az ukrán gabona behozatalának tilalma pénteken lejár, meghosszabbítása kétséges. Ugyanis nemcsak a többi 22 tagállammal van vitája hazánknak, valamint a többi négy kelet-európai szomszédnak.
A túlnyomó többség, 22 uniós tagállam nem támogatja Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Bulgária azon javaslatát, hogy szeptember 15. után hosszabbítsák meg az ukrajnai gabonaimport tilalmát, miként erről lapunk is beszámolt. Franciaország és Németország bírálta leginkább a tilalom fenntartását, de a többi 20 állam is ellenezte vagy szkeptikusan viszonyult hozzá a legutóbbi megbeszélésen. Erős a valószínűsége, hogy az öt kelet-európai tagállam csak a központi döntéssel szembe szegülve, önálló hatáskörben folytathatná a korlátozást szeptember 15. után.
Másrészt nincs egyetértés az öt, Ukrajnával szomszédos országon belül sem – tette közzé a mezőgazdasági szakmai portál, a Mezőhír.hu. Bulgária étolajgyártása igényli az import napraforgómagot, ezért a helyi növényolajgyártók határozottan ellenzik a kormányuk álláspontját. Lengyelország pedig számos olyan agrártermékkel rendelkezik, amelyek szezonálisan fontos exportcikkek, de a helyi feleslegre rendre ráérkezik az ukrán import is. Ilyen a málna, az áfonya, az alma stb. Ezért inkább egy rugalmas importtilalmi listában érdekeltek. Nincs tehát teljes egyetértés abban, hogy mit tiltson Kelet-Európa.
Ráadásul egyik országban sem lettek magasabbak az árak a tranzitmegállapodás óta.
Jelenleg a napraforgó aratása zajlik. Az EU legnagyobb termelőjénél, Romániában 11 százalékkal romlottak a terméskilátások augusztusban, 2,3 millió tonna a várt mennyiség. Bulgária rendelkezik az EU legnagyobb feldolgozó kapacitásával, itt 17 százalékkal vették vissza a számokat, 1,7-1,8 millió tonna lehet az össztermés. Mégis napról napra rosszabb ajánlatokat tesznek a felvásárlók, mióta megindult az ukrán aratás is.
Minden országban vannak olyan iparágak, amelyek hálásak az olcsó alapanyagért, az olajütőkön kívül a takarmánygyártás, a sütőipar, az etanolgyártás.
A feldolgozók az elmúlt egy évben kidolgozták alternatív beszerzési csatornáikat, és annyit ajánlanak helyi termésért, amennyiért az ukrán magot is házhoz szállíttathatják.
Ugyanezt látszik Magyarországon is: a tranzitmegállapodás nem emelte meg a gabona átvételi árait.
Az érintett országok azonban eltökéltek. A szlovák és a magyar agrárminiszter is egyetért abban, hogy az év végéig meg kell hosszabbítani az ukrán gabona behozatali tilalmát. Nagy István tárcavezető Pozsonyban tárgyalt Jozef Bíres szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterrel – közölte az Agrárminisztérium. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök pedig azt ígérte, hogy megakadályozza az ukrajnai gabonaimportot. – Csak a Jog és Igazságosság kormánya (a lengyel kormánypárt, a PiS) garantálja gazdáink érdekeinek védelmét – mondta a miniszterelnök. A politikus szerint a kormányzópárt elenáll „a lengyel piac összeomlasztására tett kísérleteknek”.