A magyar kormány nemzeti hatáskörben meghosszabbítja és kiterjeszti az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat, miközben a tranzit továbbra is engedélyezett – közölte az agrárminiszter.
Nagy István az MTI tudósítása szerint elmondta, a korlátozás kiterjed az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra, a tranzitszállítmányokat viszont továbbra is engedélyezik. Szeptember 15-én lejárt az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedés, a piaci zavarok kezelése érdekében azonban hazánk moratóriumot a továbbiakban is fent kívánja tartani.
– Az olcsó ukrán import újra eláraszthatja a szomszédos tagállamok piacait, az októberi és novemberi időszakban betakarított magyar kukorica és napraforgó elől foglalja a szabad tárolási kapacitásokat, ebben az esetben pedig még nagyobb nehézségekkel kell a gazdálkodóknak szembenézniük – mondta a miniszter.
A valódi cél: Afrika
Az ukrán termékeknek el kell jutniuk a hagyományos, azaz afrikai és arab-félszigeti vásárlóihoz, mivel ott várják és keresik. Ennek érdekében a magyar agrárkormányzat tranzittámogatási alap létrehozását javasolta, amellyel az ukrán mezőgazdasági termékeket ki lehet juttatni Európából az északi vagy a déli szabadkikötők felé. Csakhogy a nemzetközi nagytőke tulajdonában álló nagy ukrán mezőgazdasági cégek célja immár nem a harmadik világba történő értékesítés, hanem az EU piacainak uralása, amely nemcsak a határmenti, hanem valamennyi tagállam mezőgazdasági termelőinek komoly gondot fog okozni – hangoztatta a tárcavezető.
Az Európai Bizottság azt közölte, hogy nem hosszabbítja meg a péntek este lejáró ukrán gabonaimport tilalmát, és az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy a keleti EU-országok intenzív lobbizása ellenére hatályon kívül helyezi – írta a Politico.com.
Első reakcióként a lengyel, majd több szomszédos ország kormánya egyoldalú tilalom bevezetését jelentette be. Öt keleti uniós ország – Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Románia és Bulgária – területéről blokkolták az ukrán gabona, köztük a búza és a kukorica behozatalát az év elején Brüsszellel kötött megállapodás értelmében. A tranzit harmadik országokba volt engedélyezett. Az intézkedéseket azért vezették be, hogy megvédjék az öt ország gazdáit a háború sújtotta szomszédjukból érkező olcsó termékektől.
Az EU nem lát piaci torzulást
– Jelenleg nem látunk piaci torzulást ebben az öt tagállamban, ezért nem hosszabbítjuk meg a tilalmat – mondta Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa. – Ezek kivételes intézkedések, nem olyanok, amelyeknek korlátlan ideig fennállniuk kellene.
Ukrajnának most intézkedéseket kell hoznia annak biztosítására, hogy gabonaexportja ne torzítsa a szomszédos piacokat – áll a Bizottság közleményében. Az EU végrehajtó testülete mindaddig tartózkodik a korlátozások bevezetésétől, amíg Ukrajna hatékony intézkedései érvényben vannak, és teljes mértékben működnek.
A Bizottság döntését csalódottan fogadták az érintett országokban. Tegnap a brüsszeli döntés ellen tiltakozott és tartott demonstrációt mintegy négyszáz gazdálkodó a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhely közelében vasárnap. A termelők traktorokkal és más mezőgazdasági gépekkel vonultak fel a határállomásra vezető 4-es főúton, gépeikkel elfoglalva az egyik forgalmi sávot.
A gabonavonatok továbbra is mennek majd
De mit jelent ez a magyarországon működő cargo vasutak számára? Mint lapunk korábban megírta, a tavaly egymillió tonna gabonát megmozgató Rail Cargo Group (RCG) az idei első félévben összesen mintegy 840 ezer tonna gabonát fuvarozott Ukrajnából. A Rail Cargo Hungaria-nál úgy számoltak, hogy a tavalyi ukrán exportgabona-dömping vélhetően nem folytatódik, de az ukrán áru exportjára továbbra is számítani lehet.
Nos, ahogy az uniós tiltás idején működött a tranzit, működik ezután is. Hogy ez pontosan mit jelent a gyakorlatban, akkor derül majd ki, ha a Bizottság nyilvánosságra hozza az Ukrajnával kötött egyezség részleteit.
Borítókép: Unsplash