fbpx
2026. június 17. szerda

Egyoldalú tiltás az ukrán agrártermékekre

A magyar kormány nemzeti hatáskörben meghosszabbítja és kiterjeszti az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat, miközben a tranzit továbbra is engedélyezett – közölte az agrárminiszter.

Nagy István az MTI tudósítása szerint elmondta, a korlátozás kiterjed az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra, a tranzitszállítmányokat viszont továbbra is engedélyezik. Szeptember 15-én lejárt az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedés, a piaci zavarok kezelése érdekében azonban hazánk  moratóriumot a továbbiakban is fent kívánja tartani.

– Az olcsó ukrán import újra eláraszthatja a szomszédos tagállamok piacait, az októberi és novemberi időszakban betakarított magyar kukorica és napraforgó elől foglalja a szabad tárolási kapacitásokat, ebben az esetben pedig még nagyobb nehézségekkel kell a gazdálkodóknak szembenézniük – mondta a miniszter.

A valódi cél: Afrika

Az ukrán termékeknek el kell jutniuk a hagyományos, azaz afrikai és arab-félszigeti vásárlóihoz, mivel ott várják és keresik. Ennek érdekében a magyar agrárkormányzat tranzittámogatási alap létrehozását javasolta, amellyel az ukrán mezőgazdasági termékeket ki lehet juttatni Európából az északi vagy a déli szabadkikötők felé. Csakhogy a nemzetközi nagytőke tulajdonában álló nagy ukrán mezőgazdasági cégek célja immár nem a harmadik világba történő értékesítés, hanem az EU piacainak uralása, amely nemcsak a határmenti, hanem valamennyi tagállam mezőgazdasági termelőinek komoly gondot fog okozni – hangoztatta a tárcavezető.

Az Európai Bizottság azt közölte, hogy nem hosszabbítja meg a péntek este lejáró ukrán gabonaimport tilalmát, és az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy a keleti EU-országok intenzív lobbizása ellenére hatályon kívül helyezi – írta a Politico.com.

Első reakcióként a lengyel, majd több szomszédos ország kormánya egyoldalú tilalom bevezetését jelentette be. Öt keleti uniós ország – Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Románia és Bulgária – területéről blokkolták az ukrán gabona, köztük a búza és a kukorica behozatalát az év elején Brüsszellel kötött megállapodás  értelmében. A tranzit harmadik országokba volt engedélyezett. Az intézkedéseket azért vezették be, hogy megvédjék az öt ország gazdáit a háború sújtotta szomszédjukból érkező olcsó termékektől.

Az EU nem lát piaci torzulást

– Jelenleg nem látunk piaci torzulást ebben az öt tagállamban, ezért nem hosszabbítjuk meg a tilalmat – mondta Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa. – Ezek kivételes intézkedések, nem olyanok, amelyeknek korlátlan ideig fennállniuk kellene.

Ukrajnának most intézkedéseket kell hoznia annak biztosítására, hogy gabonaexportja ne torzítsa a szomszédos piacokat – áll a Bizottság  közleményében. Az EU végrehajtó testülete mindaddig tartózkodik a korlátozások bevezetésétől, amíg Ukrajna hatékony intézkedései érvényben vannak, és teljes mértékben működnek.

A Bizottság döntését csalódottan fogadták az érintett országokban. Tegnap a brüsszeli döntés ellen tiltakozott és tartott demonstrációt mintegy négyszáz gazdálkodó a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhely közelében vasárnap. A termelők traktorokkal és más mezőgazdasági gépekkel vonultak fel a határállomásra vezető 4-es főúton, gépeikkel elfoglalva az egyik forgalmi sávot.

A gabonavonatok továbbra is mennek majd

De mit jelent ez a magyarországon működő cargo vasutak számára? Mint lapunk korábban megírta, a tavaly egymillió tonna gabonát megmozgató Rail Cargo Group (RCG) az idei első félévben összesen mintegy 840 ezer tonna gabonát fuvarozott Ukrajnából. A Rail Cargo Hungaria-nál úgy számoltak, hogy a tavalyi ukrán exportgabona-dömping vélhetően nem folytatódik, de az ukrán áru exportjára továbbra is számítani lehet.

Nos, ahogy az uniós tiltás idején működött a tranzit, működik ezután is. Hogy ez pontosan mit jelent a gyakorlatban, akkor derül majd ki, ha a Bizottság nyilvánosságra hozza az Ukrajnával kötött egyezség részleteit.

Borítókép: Unsplash

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.