fbpx
2026. június 16. kedd

Vitézy: a tűzoltás után eljöhet a vasútfejlesztés kora

Vasútrombolás helyett vasútfejlesztést – hangsúlyozta meghallgatásán az immár felesküdött közlekedési és beruházási miniszter, Vitézy Dávid. A hangzatos jelmondat a politikus Facebook borítóképén is olvasható, amit akár jó jelként is értelmezhet a vasutas szakma, ugyanis minden bizonnyal a magyar vasút 21. századi szintre emelése a tárcavezető egyik legfontosabb célja lesz. Vitézy Dávid a vidéki vasútvonalak bezárásának felülvizsgálatát is ígérte.

Az elmúlt nyolc évben nem történt vasúti járművásárlás, csaknem egy évtizede álltak szolgálatba az emeletes motorvonatok, amelyek azóta is kiválóan szolgálnak – hangsúlyozta parlamenti meghallgatásán az azóta beiktatott tárcavezető. Vitézy Dávid szerint az egyik legsürgetőbb kérdés, a vidéken közlekedő BZ motorvonatok cseréje. „Ez már inkább a Közlekedési Múzeum szakterülete” – foglalta össze találóan a helyzetet Vitézy. Egy másik beszédes adatot is felidézett a miniszter: Ausztria és Lengyelország évi 3 milliárd eurót, Csehország 2 milliárdot költ vasútfejlesztésre, míg Magyarországon ugyanez az összeg 24 milliárd forint, azaz alig több, mint 67 millió euró.

Vitézy Dávid miniszter a hivatalos kinevezését követően Magyar Péter miniszterelnökkel. (forrás: Vitézy Dávid Facebook)

Nemcsak Budapest, nemcsak IC

Ugyan nem lehet különválasztani a „helyi”, azaz agglomerációs, és távolsági, azaz leginkább IC-fejlesztéseket, de a miniszter szerint tény, hogy ma a legnagyobb hiány az agglomerációs vasúti közlekedésben van. Itt ugyanakkor nemcsak Budapestre, hanem a vidéki nagyvárosok körzeteire is gondolni kell, ugyanis hasonló gyűrű veszi már körül Debrecent, Szegedet, Győrt, vagy éppen Miskolcot, mint a fővárost. 

Értelmetlen vonalbezárások történtek

Felül kell vizsgálni az elmúlt években bezárt vidéki vasútvonalakat is. Vitézy Dávid szerint a leköszönő kormány „módváltásnak” hívta a vidéki vasútvonalak leépítését. Ugyanakkor sok esetben ez szakmailag nem védhető döntés volt, ugyanis ma sok viszonylag korszerű, villamosított vonalat egyszerűen nem használnak, de akad olyan is, ahol a pálya állapotát meg kell őrizni, mert teherforgalom zajlik rajta, azaz a költségek nagy része változatlanul jelentkezik az adott szakaszon.

Folytatódhat a vasútvonalak villamosítása, ezt a TISZA programja is tartalmazza – válaszolt kérdésre a miniszter meghallgatásán. Tény ugyanakkor, hogy a legnagyobb energiafelvétel azokon a vonalakon történik, ahol teherforgalom is van, így ezen vonalak villamosítása fontosabb, mint például az észak-balatoni vonal villamosításának továbbépítése. Vitézy arra is emlékeztetett, hogy a villamosítást ma már egyáltalán nem kizárólag a villamos felsővezeték kiépítése jelenti, ugyanis már bőven elérhetőek az akkumulátoros motorvonatok is.

A Budapest-Belgrád vasútvonalról annyit mondott, indokoltnak tartja, hogy Lázár János TÜV vonatbiztonsági vizsgálatot indított, a szerbiai tragédia miatt. A beruházás részletei titkosak, de annyit lehet tudni, hogy most a vasútbiztonsági rendszerek üzembehelyezése folyik. Egy azonban biztos: „személyforgalom csak akkor indulhat el a vonalon, ha az teljes mértékben biztonságos, így az új kormány is megvárja a TÜV-vizsgálat eredményét” – hangsúlyozta a miniszter. Ugyanakkor a beruházás egyetlen dokumentuma sem maradhat titkos, erről már egyeztetett is Vitézy az ügyben illetékes külügyminiszterrel.

Vitézy Dávid a miniszteri kinevezése előtti meghallgatáson.


Közútról vasútra

Megismételte, hogy rossz döntésnek tartja a vasúti egyeskocsi-támogatás megszüntetését, így ugyanis közútra terelődött az eddig vasúton szállított áru, ami növeli a forgalmat, illetve a környezeti lábnyoma is jelentősen rosszabb, mint a vasúté. Összességében a közúti díjtételeket mindenképpen úgy tervezi átalakítani, hogy a legtöbb árut vasúton szállítsák. A klasszikus ROLA fejlesztéséről azt mondta, ma már az Unióban inkább csak a pótkocsik szállítása a meghatározó irány, azaz nem a klasszikus, évtizedekkel ezelőtti modell az uralkodó. Vitézy szerint ehhez csatlakozni kell, így szükségesnek gondolja az ilyen lehetőségek fejlesztését idehaza is.

Először tűzoltás kell

A napokban Vitézy Dávid többször megismételte, hogy igen nehéz nyár vár a MÁV-ra, ugyanis nincs elegendő szolgálatba állítható IC-kocsija. A miniszter néhány nappal beiktatása előtt Seres Samu vendége volt. A beszélgetésben hangsúlyozta, mindent megtesznek azért, hogy „eloltsák a tüzet”, biztosítsák a vasúttársaság működőképességét, javítsanak a menetrendszerűségen. Ennek érdekében akár kölcsönbe is vennének kocsikat az osztrák vasúttársaságtól, így tehát elképzelhető, hogy ÖBB-kocsik is megjelennek a magyar Intercitykben azért, hogy biztosítani tudják például a balatoni közlekedést. A bérlésről már tárgyalnak a társaságok menedzsmentjei – tette hozzá Vitézy.

Ezek is érdekelhetik

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Új korszak jöhet a magyar vasúton az uniós források felhasználásával?

Megállapodást kötött a magyar kormány az Európai Bizottsággal, melynek értelmében összesen 16,4 milliárd eurónyi uniós forrás érkezhet.

Kovács Imre: új alapokra kerülhet a magyar vasúti együttműködés a szakpolitikával és a szomszédos országokkal is 

A szektor továbbra is súlyos kihívásokkal küzd, ugyanakkor az új kormányzati struktúra, a nemzetközi együttműködések újraépítése jó esély a fordulatra.

A logisztikai ágazat stratégiai együttműködést kezdeményez az új közlekedési tárcával

Szakmai egyeztetést kezdeményezett a Logisztikai Egyeztető Fórum (LEF) Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszternél.

Átvilágítják a MÁV-csoport működését, már személyi változás is történt a menedzsmentben

A KBM felmentette pozíciójából Dányi Gábor MÁV Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettest, a elkezdődött a MÁV átvilágítása.

Legfrissebb híreink

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

A rovat további cikkei

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.