Vasútrombolás helyett vasútfejlesztést – hangsúlyozta meghallgatásán az immár felesküdött közlekedési és beruházási miniszter, Vitézy Dávid. A hangzatos jelmondat a politikus Facebook borítóképén is olvasható, amit akár jó jelként is értelmezhet a vasutas szakma, ugyanis minden bizonnyal a magyar vasút 21. századi szintre emelése a tárcavezető egyik legfontosabb célja lesz. Vitézy Dávid a vidéki vasútvonalak bezárásának felülvizsgálatát is ígérte.
Az elmúlt nyolc évben nem történt vasúti járművásárlás, csaknem egy évtizede álltak szolgálatba az emeletes motorvonatok, amelyek azóta is kiválóan szolgálnak – hangsúlyozta parlamenti meghallgatásán az azóta beiktatott tárcavezető. Vitézy Dávid szerint az egyik legsürgetőbb kérdés, a vidéken közlekedő BZ motorvonatok cseréje. „Ez már inkább a Közlekedési Múzeum szakterülete” – foglalta össze találóan a helyzetet Vitézy. Egy másik beszédes adatot is felidézett a miniszter: Ausztria és Lengyelország évi 3 milliárd eurót, Csehország 2 milliárdot költ vasútfejlesztésre, míg Magyarországon ugyanez az összeg 24 milliárd forint, azaz alig több, mint 67 millió euró.

Nemcsak Budapest, nemcsak IC
Ugyan nem lehet különválasztani a „helyi”, azaz agglomerációs, és távolsági, azaz leginkább IC-fejlesztéseket, de a miniszter szerint tény, hogy ma a legnagyobb hiány az agglomerációs vasúti közlekedésben van. Itt ugyanakkor nemcsak Budapestre, hanem a vidéki nagyvárosok körzeteire is gondolni kell, ugyanis hasonló gyűrű veszi már körül Debrecent, Szegedet, Győrt, vagy éppen Miskolcot, mint a fővárost.
Értelmetlen vonalbezárások történtek
Felül kell vizsgálni az elmúlt években bezárt vidéki vasútvonalakat is. Vitézy Dávid szerint a leköszönő kormány „módváltásnak” hívta a vidéki vasútvonalak leépítését. Ugyanakkor sok esetben ez szakmailag nem védhető döntés volt, ugyanis ma sok viszonylag korszerű, villamosított vonalat egyszerűen nem használnak, de akad olyan is, ahol a pálya állapotát meg kell őrizni, mert teherforgalom zajlik rajta, azaz a költségek nagy része változatlanul jelentkezik az adott szakaszon.
Folytatódhat a vasútvonalak villamosítása, ezt a TISZA programja is tartalmazza – válaszolt kérdésre a miniszter meghallgatásán. Tény ugyanakkor, hogy a legnagyobb energiafelvétel azokon a vonalakon történik, ahol teherforgalom is van, így ezen vonalak villamosítása fontosabb, mint például az észak-balatoni vonal villamosításának továbbépítése. Vitézy arra is emlékeztetett, hogy a villamosítást ma már egyáltalán nem kizárólag a villamos felsővezeték kiépítése jelenti, ugyanis már bőven elérhetőek az akkumulátoros motorvonatok is.
A Budapest-Belgrád vasútvonalról annyit mondott, indokoltnak tartja, hogy Lázár János TÜV vonatbiztonsági vizsgálatot indított, a szerbiai tragédia miatt. A beruházás részletei titkosak, de annyit lehet tudni, hogy most a vasútbiztonsági rendszerek üzembehelyezése folyik. Egy azonban biztos: „személyforgalom csak akkor indulhat el a vonalon, ha az teljes mértékben biztonságos, így az új kormány is megvárja a TÜV-vizsgálat eredményét” – hangsúlyozta a miniszter. Ugyanakkor a beruházás egyetlen dokumentuma sem maradhat titkos, erről már egyeztetett is Vitézy az ügyben illetékes külügyminiszterrel.

Közútról vasútra
Megismételte, hogy rossz döntésnek tartja a vasúti egyeskocsi-támogatás megszüntetését, így ugyanis közútra terelődött az eddig vasúton szállított áru, ami növeli a forgalmat, illetve a környezeti lábnyoma is jelentősen rosszabb, mint a vasúté. Összességében a közúti díjtételeket mindenképpen úgy tervezi átalakítani, hogy a legtöbb árut vasúton szállítsák. A klasszikus ROLA fejlesztéséről azt mondta, ma már az Unióban inkább csak a pótkocsik szállítása a meghatározó irány, azaz nem a klasszikus, évtizedekkel ezelőtti modell az uralkodó. Vitézy szerint ehhez csatlakozni kell, így szükségesnek gondolja az ilyen lehetőségek fejlesztését idehaza is.
Először tűzoltás kell
A napokban Vitézy Dávid többször megismételte, hogy igen nehéz nyár vár a MÁV-ra, ugyanis nincs elegendő szolgálatba állítható IC-kocsija. A miniszter néhány nappal beiktatása előtt Seres Samu vendége volt. A beszélgetésben hangsúlyozta, mindent megtesznek azért, hogy „eloltsák a tüzet”, biztosítsák a vasúttársaság működőképességét, javítsanak a menetrendszerűségen. Ennek érdekében akár kölcsönbe is vennének kocsikat az osztrák vasúttársaságtól, így tehát elképzelhető, hogy ÖBB-kocsik is megjelennek a magyar Intercitykben azért, hogy biztosítani tudják például a balatoni közlekedést. A bérlésről már tárgyalnak a társaságok menedzsmentjei – tette hozzá Vitézy.


