Jelentős távolsági járműbeszerzés előkészítését jelentette be Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter. A tervek szerint az Európai Unióval nemrég megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően legalább 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség, amely a hazai távolsági vasúti közlekedés egyik legnagyobb flottamegújítását hozhatja az elmúlt évtizedeket tekintve.
A bejelentés szerint a járművek emeletes kivitelűek lesznek, és összesített kapacitásuk mintegy 200 jelenlegi InterCity-személykocsinak felel meg. Egy ekkora beszerzés már országos szinten is érzékelhető változást jelenthet a távolsági közlekedésben, különösen a legnagyobb utasforgalmú vonalakon.
Az új motorvonatok várhatóan a Budapest–Debrecen–Nyíregyháza–Miskolc, a Budapest–Szeged és a Budapest–Pécs viszonylatokon jelennek majd meg. A jelenlegi ütemezés szerint a közbeszerzési eljárás még az idei évben elindulhat, az első szerelvények pedig akár 2029-ben meg is jelenhetek a hazai pályákon.
Az új InterCity-szerelvények terv szerint klimatizált, akadálymentes kialakítással, korszerű utastájékoztatási rendszerekkel és a mai nemzetközi elvárásoknak megfelelő szolgáltatási színvonallal érkeznek. A korszerű motorvonatok üzembe állítása nemcsak az utaskomfort, hanem az üzembiztonság és a rendelkezésre állás szempontjából is jelentős előrelépést jelenthet.


