A magyar kormány és az Európai Bizottság között létrejött új finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.
Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter mai Facebook bejelentése alapján a tervek szerint a H5-ös szentendrei, a H6-os ráckevei és a H7-es csepeli vonalon közlekedő, több évtizedes szerelvényeket 42 korszerű motorvonat váltja fel.
Ahogy korábban arról mi is beszámoltunk, Magyarország összesen 16,4 milliárd euró uniós fejlesztési forráshoz jut, amelyből jelentős összegek állhatnak rendelkezésre közlekedési beruházásokra. A HÉV-járműpark megújítása a tervek szerint teljes egészében európai uniós finanszírozásból valósulhat meg.
A projekt keretében 42 darab, egyenként 120 méter hosszú, modern elővárosi motorvonat beszerzését tervezi a kormány. Az új járművek klimatizáltak, akadálymentes kialakításúak lesznek, és várhatóan jelentős minőségi javulást hoznak az elővárosi közlekedésben.
A miniszter közlése szerint a közbeszerzési eljárás még az idei évben elindulhat, míg az első szerelvények 2029-ben állhatnak forgalomba. A beszerzés eredményeként teljes egészében lecserélhetővé válna a jelenleg 45–60 éves járműállomány a H5-ös, a H6-os és a H7-es vonalakon.
A HÉV-hálózat fejlesztése hosszú ideje napirenden van, voltak törölt és érvénytelen pályázati kiírások is az elmúlt években. Az elővárosi térségek népességének növekedése, valamint az agglomerációs közlekedési igények bővülése egyre nagyobb terhet ró a főváros környéki közlekedési rendszerre. A kormány álláspontja szerint a korszerű és versenyképes kötöttpályás közlekedés kulcsszerepet játszhat az egyéni gépkocsihasználat mérséklésében és a budapesti közúti forgalom csökkentésében.


