Az átlagos európai vonatjegy többször annyiba kerül, mint a ugyanoda a repülőjegy – mutatta ki a statisztika. A kevés pozitív példa között vannak a budapesti vasúti járatok.
Száztizenkét európai útvonal légi és vasúti jegyárait hasonlította össze legújabb tanulmányában a Greenpeace. Bár egyes útvonalakon – köztük a Budapestről indulókon – jobban megéri a vasutat választani, azonban átlagosan több mint kétszer drágább vonattal utazni, mint repülővel. Egyes esetekben a költségkülönbség akár 10-szeres is lehet, például a Barcelona és London közötti útvonalakon, ahol a vasúttársaságok nem tudnak versenyezni a mindössze 11 fontért (4800 Ft) kínált jegyekkel.
A jelentés az árkülönbségeket az “egyenlőtlen szabályozási környezetre vezeti vissza, amely a fapados légitársaságoknak kedvez az éghajlat és a munkavállalók jogainak rovására”
– írta az Independent.
Az elemzett 112 útvonal közül csak 23 volt majdnem mindig olcsóbb vonattal, mint repülővel, azonban ezek közül 6 esetben nincs is közvetlen repülőjárat a két város között. “Röviden: aki repül, azt támogatják; aki vonattal utazik, azt magasabb árakkal, valamint gyakran hosszabb utazási idővel büntetik ” – mondta Stefan Gössling, a svédországi Linnaeus Egyetem professzora, aki a repülőjáratok kibocsátását tanulmányozta.
A legjobb útvonalként említik a Zürich-Berlin, Prága-Budapest, Berlin-Prága és Zürich-Bécs vasútvonalat,
azonban utóbbi kettő esetében nem érhető fapados repülőjárat. Prágába utazni vonattal Budapestről mindig olcsóbbnak bizonyult a repülésnél a vizsgált napokon, azonban 2022-ben mégis több mint 100 ezren repültek a két főváros között.
Budapest esetében a vizsgált útvonalak közül a Budapest-Berlin útvonal a 9 vizsgált napból 6-szor bizonyult olcsóbbnak vonattal, míg a Budapest és Bukarest közti vonatjegyek árai mindig alacsonyabbnak bizonyultak.
Drágábbnak bizonyult azonban a Budapest-Párizs, Budapest-Velence, valamint Budapest-Brüsszel útvonal, mely esetében sokkal drágábbak a vonatjegyek a repülőjegyeknél.
Borítókép: Az IC+ prémium kocsija (Fotó: MÁV)