fbpx
2026. június 17. szerda

Bemutatták a DAC rendszert a Vasúttörténeti Parkban

Hat európai országot felölelő tesztkörút keretében digitális automata központi ütközővel (DAC) felszerelt vonat érkezett Magyarországra. A DAC-ot, a vasúti ágazat jövőbe mutató technológiáját a hatóságok, a magyar vasútvállalatok vezető képviselői és a szakemberek számára a Rail Cargo Hungaria (RCH) szakmai rendezvényen mutatta be. 

Mosóczi László, a Máv-START vezérigazgatója, a HUNGRAIL elnöke, beszédében elmondta, hogy mind a világ, benne Európa és így Magyarország is, környezeti változás előtt áll, és ennek a változásnak a kézbentartásához a károsanyag kibocsátást csökkenteni kell, amihez elengedhetetlen a kötöttpályás közlekedés felé való fordulás. Rámutatott, a mai technológiai színvonallal a DAC sokkal jobban kihasználható eszköz, mint a korábbi változatok.

2050-re az EU-s célok a 0 károsanyag kibocsátásról a 0 halálos balesetről és a 0 papírról szólnak. Az elsőt a vasút teljesíti, a másodiknál a vasút hibájából történő balesetek minimálisak, míg a 0 papír cél eléréséhez éppen a DAC segítheti közelebb az ágazatot.

Rámutatott, hogy a vasúti árufuvarozás átütő sikeréhez elengedhetetlenek a műszaki fejlesztések, ehhez az államok közreműködésére is szükség van. Magyarország ebben jó példát mutat a vasúti egyeskocsi-fuvarozás támogatásával, továbbá tárgyalnak a hálózathozzáférési díj átalakításáról is. Örömét fejezte ki, hogy bár a különböző vasútvállaltok egymás versenytársai, felismerték, hogy erre a technológiára szükség van. Reméli, hogy az új rendszer gyártásában a magyar ipar is részt vehet, hiszen Európában 460000 vagon van forgalomban, 17000 mozdony mellett, melyek át lehet alakítani a DAC rendszerre.

Jeles nap a vasút történetében

Kovács Imre a Rail Cargo Hungaria elnöke beszédében elmondta, hogy ez a technológia mindenki számára fontos, ez a dátum jeles dátum a vasúti árufuvarozás történetében. A vasúti felhasználásban  100 éve van a hagyományos kapcsoló rendszer, aminek a működtetéséhez jelentős emberi beavatkozás szükséges. Naponta 300 kapcsolás 20 kilós kapoccsal, melyet kizárólag emberi erővel végeznek. Mindenki számára világos, hogy a vasúthoz nehéz munkaerőt találni, főleg egy ilyen veszélyes pozícióra. Ez a megoldás nem munkahelyeket fog megszüntetni, hanem a hiányzót pótolja, ami emellett a vasút versenyképességét javítja. A közút 4-5 évente megújul, ezt a vasúton 20-30 év elérni, ezen pedig sürgősen változtatni kell, ez vezethet ahhoz, hogy a piaci igények kielégíthetőbbek legyenek. A buta vonatokból eme fejlesztésnek köszönhetően intelligens vonatok lesznek, amihez hozzátartozik az energia- és  adatáramlás. Könnyebb lesz a karbantartás és a forgalomszervezés a vagonokból érkező adatoknak köszönhetően. Az új technológia mind az irányvonatoknak, mind pedig az egyeskocsi fuvarozásban fontos.

Kovács Imre lapunk kérdésére elmondta, hogy jelen állás szerint a DAC rendszer elterjedése 2028-2030-ra tehető.

Fontos kérdésnek tartja, hogy milyen vonatok esetében fogják először a DAC-ot preferálni, az irányvonatokban, vagy esetleg az egyeskocsi fuvarozásban, továbbá nagy kérdés az is, hogy ezt az átalakítást ki fogja finanszírozni. Meglátása szerint a DAC rendszer nagyban fogja elősegíteni az európai szinten elöregedett tehervagon flotta megújítását, hiszen a régi vagonok nem minden esetben lesznek átalakíthatóak.  A jelenlegi DAC 4-es rendszert is tovább fogják fejleszteni, ami még kevesebb emberi tényezőt fog igényelni. Kovács Imre szerint az intelligens vonatok nem csak a vagon állapotáról fognak tudni adatokat szolgáltatni, hanem az esetleges vagonon belüli rakománycsúszást is tudják majd jelezni.  

Szabványosítani kell a DAC-ot

Mark Topal-Gökceli az ÖBB CTO-ja EDDP programmenedzser, elsőként a megbízhatóságot emelte ki, mert ez alapján ítélik meg az ágazatot. Elmondta, hogy a DAC-nak egy szabványtechnológiának kell lennie, mely az egész EU-ban egységes, amihez egységes engedélyeztetési eljárásra van szükség. A másik előfeltétel, hogy tudni kell, az egész projektet ki fogja finanszírozni, ami 15-20 milliárd eurót tesz ki. Kiemelte, hogy tanulni kell a múlt hibáiból is. Volt, amikor egy rendszer még nem volt érett a teljes bevezetésre, azonban ezt mégis megtették – itt példaként említette az ETCS-t. Topal-Gökceli fontosnak tartja az ambíciózus tervek és realitások helyes arányának megtartását.

Miloszerni Tamás

Borítókép: Bemutató a Vasúttörténeti Parkban (Fotó: a szerző)

 

Ezek is érdekelhetik

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.