fbpx
2026. június 9. kedd

Az áruk vasútra terelését ösztönzi az olasz kormány

Jóváhagyta az úgynevezett FerroBonus kezdeményezés végleges tervezetét az olasz Gazdasági és Pénzügyminisztérium, amely ösztönzi a vasúti közlekedésre való átállást az országban.

A három legjelentősebb olasz vasúti árufuvarozási szövetség, a FerMerci, a FerCargo és az Assofer már áprilisban kérte a szaktárcától a 2015 óta érvényben lévő intézkedés visszaállítását. A FerroBonus ugyanis korábban is létezett, de nem fizették ki a 2022 augusztusa és 2023 augusztusa közötti időszakra. Ezenkívül a szövetségek nehezményezték, hogy a közlekedési tárca nem kommunikált a kezdeményezés újbóli aktiválásával kapcsolatban. Ennél az új fejlesztésnél is bizonytalan, hogy mikor kezdődnek a kifizetések. 

A 2023-2026 közötti időszakra a FerroBonus alapját évi 22 millió euróban határozták meg. Ez a legalacsonyabb összeg 2018 óta.

A Fermerci azt kifogásolta, hogy a közúti és a vasúti árufuvarozási ágazatok közötti állami ösztönzők jelentősen eltérnek.

Mint ismert, 25 millió eurót különítettek el állami támogatásként a közúti ágazatnak csak a 2022. október 3. és november 16. közötti időszakra. Ezzel szemben a vasúti ágazat a következő három évben, évente kapna 22 milliót.

A FerroBonus kezdeményezést 2016 novemberében hagyta jóvá az Európai Bizottság, hogy támogassa a közútról a vasútra való átállást. Az intézkedés különösen Dél-Olaszországra irányult, ahol még mindig elterjedt a közúti szállítás. Az ösztönző az intermodális szállítási szolgáltatásokat kínáló cégek, valamint a multimodális fuvarozók számára elérhető. 

Borítókép: Unsplash

Ezek is érdekelhetik

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Vezetőváltás a MÁV Szolgáltató Központ élén, teljes átalakítást ígér a szaktárca

Azonnali hatállyal felmentették tisztségéből Bada Jánost, a MÁV Szolgáltató Központ vezérigazgatóját, helyére dr. Simon Enikőt nevezték ki.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Felújított Schlieren-kocsik erősítik a GYSEV flottáját

Korszerűsített személykocsik álltak forgalomba a GYSEV-nél: két hosszú Schlieren-kocsi és egy vezérlőkocsi már szállítja az utasokat.

Legfrissebb híreink

Hamarosan indul a nyári főszezon a MÁV-nál: több férőhely, új járatok, differenciált árazás

Június 20-án lép életbe a MÁV-csoport nyári főszezoni menetrendje, amely sűrűbb közlekedést, nagyobb kapacitásokat, új járatokat kínál.

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

Ezek lesznek a Közlekedési és Beruházási Minisztérium kiemelt feladatai

Megjelent azaz új kormányrendelet, amely részletesen meghatározza a közlekedési és beruházási miniszter feladat- és hatásköreit.

A rovat további cikkei

A DSV lezárta a Schenker magyarországi integrációját

A tranzakció eredményeként a dán logisztikai vállalat hazánk egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatójává vált.

A Kombinált Fuvarozási Irányelv megőrzését sürgeti a vasúti ágazat

Közös szakmai állásfoglalásban fordultak az Európai Bizottsághoz és az uniós döntéshozókhoz a vasúti és kombinált fuvarozási ágazat európai szervezetei.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.