Továbbra is berzenkedik attól a spanyol kormány, hogy a magyar Ganz-Mavag Europe vásárolja meg a Talgo vonatgyártót, más kérő azonban nem akad a cégre.
A vg.hu beszámolója szerint a spanyol kormány továbbra is alternatív befektetőt keres a Talgo vonatgyártóra adott 619 millió eurós magyar felvásárlási ajánlat mellé, de eddig hiába kilincseltek ágazati befektetőknél.
Eközben az ügyet vizsgáló Külföldi Befektetések Tanácsa olyan jelentésen dolgozik, amely lehetővé tenné, hogy a spanyol kormány 3 hónapon belül döntést hozhasson. Céljuk, hogy megvédjék a stratégiainak tekintett ágazatot, illetve a Talgóból kiszálló részvényesek helyére a a kormányzat számára is elfogadható befektetők lépjenek.
A lap úgy tudja: a spanyol – nálunk a villamosairól ismert – CAF és a hazai berkekben szintén ismerős svájci Stadler állítólag már visszautasította a kormányzati felkérést – utóbbi a valenciai gyárára hivatkozva –, a francia Alstom és a német Siemens pedig még kevésbé érdeklődött az ügylet iránt. Tény, hogy a Trilantic tőkealap, illetve az Abelló és az Oriol családok tulajdonában álló Pegaso Holding 40 százalékos részvénypakettje már a járvány előtt is eladó volt, tehát ha bárki érdeklődött volna a Talgo iránt, már rég jelentkezhetett volna.
Első látásra nem is igazán érthető, hogy miért árult petrezselymet a Talgo legnagyobb részvényese a Ganz-Mavag Europe ajánlatának a befutásáig, hiszen a spanyolok új rendelései folyamatosan bővülnek, tavaly pedig 2,1 milliárd eurós új csúcsra futottak, míg a komplett rendelésállománya 35 százalékkal, 4,2 milliárd fölé ugrott. A 2023-ban 652 millió eurós bevételt kasszírozó cég amúgy 11,5 százalékos EBITDA-marzzsal gazdálkodott, ami messze meghaladta a nagytestvér CAF 3,8 milliárd eurós forgalom mellett elért 7,5 százalékos marzsát. A Talgo még egy szerény 12 millió eurós nettó nyereséget is ki tudott termelni utolsó lezárt üzleti évében.
A rendelések meglódulása emellett valószínűleg tartósnak bizonyulhat, mivel a Talgo legkorszerűbb technológiáját referenciának tekintik az európai piacon a személy- és teherszállítás szén-dioxid-mentesítése során, miközben a MENA-országokban (Közel-Kelet és Észak-Afrika) is kapkodnak a cég versenyképes vonatai után.
A Talgo 250 például egy olyan váltóárammal és egyenárammal is meghajtható vonat, amely változó nyomtávú tengelyekkel van felszerelve, így lehetővé téve, hogy akár nagy sebességű, akár hagyományos széles nyomtávú vonalakon is roboghasson. A legmodernebb – ugyancsak változó nyomtávon is bevethető – Talgo Avril vonatokat pedig már 380 kilométer/óra sebességre tervezték.
Nyitóképünk egy Talgo Avril (fotó: Talgo)