Az Építési és Közlekedési Minisztérium és a MÁV közös állomásmegújítási programot indított, melyre a pályázati kiírások már elérhetők. 2025. január 31-ig lehet pályázni. A program az ország minden térségére kiterjed és három szinten (országos, területi és helyi) valósul meg – adta hírül a MÁV.
A vasúttársaság közleményében az olvasható, hogy a pályázat során olyan befektetők, ingatlanfejlesztők jelentkezését várják, amelyek az ingatlanok egy részének, korlátozott időre szóló, kereskedelmi célú hasznosításáért cserében vállalják az adott állomásépület és környezetének megújítását. A program célja, hogy egyszerre szolgálja a közösségi közlekedés fejlesztését, a helyi gazdaság erősödését és az adott településrész fejlesztését is, miközben az fejlesztésbe vont ingatlanok kivétel nélkül állami tulajdonban maradnak.
A program – elsősorban az utasforgalmi szempont figyelembe vételével – három szintet határoz meg a fejlesztésbe vonható ingatlanok tekintetében.
Országos szint: nemzetközi forgalmat is bonyolító, kiemelt nagyállomások fejlesztése és hasznosítása
A MÁV-csoport célja olyan, a 21. század elvárásainak megfelelő színvonalú ingatlanfejlesztések megvalósítása, amelyek érdemben növelik a vasúti közlekedést igénybe vevők elégedettségét, ösztönzik az utazóközönséget a kötöttpályás közlekedés előnyben részesítésére, hozzájárulnak a kiemelt pályaudvarok, vasútállomások és környezetük infrastrukturális fejlődéséhez, növelik az állomások környezetében elérhető szolgáltatások számát és minőségét, ezáltal pedig hozzájárulnak az állomásnak helyet adó településrész, városnegyed fejlődéséhez is.
Ezen a szinten a Budapest Déli Pályaudvar, Budapest Nyugati Pályaudvar, Budapest Keleti Pályaudvar, Budapest Kelenföld Vasútállomás, Debrecen Vasútállomás, Győr Vasútállomás és Szeged Vasútállomás pályaudvari épületének és azok közvetlen környezetének fejlesztését tervezik külső, befektetői finanszírozás, valamint ingatlanfejlesztői know-how, szakmai tudás bevonásával. Ezen a pályázati szinten az ingatlanfejlesztésre a MÁV Zrt. által létrehozott projektcégeken keresztül, határozott idejű vagyonkezelés keretében lesz lehetőség.
Területi szint: alapvetően belföldi forgalmú, egy-egy térség gazdaságában jelentő szereppel bíró állomás hasznosítása
Ezen a pályázati szinten – első körben – 9 állomás került kiválasztásra Alsógöd, Dunakeszi-Gyártelep, Felsőgöd, Gödöllő, Pécel, Siófok, Székesfehérvár, Sződ-Sződliget és Vác helyszínen.
Az ingatlanok hosszú távú bérbeadásának célja, hogy a pályázaton kiválasztott bérlő azokat felújítsa, a kihasználatlan, kereskedelmi szempontból hasznosítható területeket az utasok számára előnyös, várható igényeiket kielégítő vendéglátási- és szolgáltatási funkciókkal töltse meg (pl. élelmiszerbolt, étterem, kávézó, büfé, gyógyszertár, drogéria), melynek eredményeként a vasutat használók számára megújult, kibővített lehetőségekkel ellátott utasforgalmi területek jöhetnek létre.
Helyi szint: kis- és közepes méretű állomások hasznosítása az ország bármely pontján
A vasúttársaság célja, hogy a kis- és közepes állomások üzemeltetése és felújítása az érintett ingatlanok kereskedelmi hasznosítása révén, hosszútávú bérleti konstrukció keretében történjen meg. A MÁV-csoport elsődlegesen olyan újszerű, kreatív és innovatív hasznosítási koncepció megvalósítását támogatja a fejlesztésre kiválasztott ingatlanon, amely az utaselégedettség növelését, az állomás és környezetének szolgáltatásiszínvonal-emelkedését és a helyi lakosság, továbbá az oda látogatók igényeit is figyelembe veszi.
A pályázati programmal kapcsolatos további részletek a MÁV-csoport weboldalán olvashatók:
https://www.mavcsoport.hu/mav/hirdetmenyek/allomasmegujitasi-program-palyazati-felhivasok
Fotó forrása: MÁV Facebook