Az egyik állomás látványterve (forrás: Kolozsvár polgármesteri hivatala)
Az 1,8 milliár eurós projektből 0,4 milliárd az Alstom részesedése.
Az építési munkákon kívül szinte mindent az Alstomtól rendeltek meg a kolozsvári metróhoz a csütörtökön a városházával aláírt szerződés értelmében.
A magát az intelligens és fenntartható mobilitás vezető vállalataként meghatározó, francia gyökerű, a Bombardier Transportation közelmúltban lezárult felvásárlásával a vasútijármű-gyártásban kétségtelenül világelső Alstom felel az erdélyi városban építendő metróvonalon az alábbiakért:
járművek
biztosítóberendezés
rendszerintegráció
távközlés
energiaellátás
pályaépítés
peronajtók
biztonsági központ
irányítóközpont
kiberbiztonsági felületet
A metróprojekt összesen 1,8 milliárd euró értékű megbízását elnyerő konzorcium vezetője a török Gülermak építőipari vállalat, és az Alstomon kívül tagja még a román, zsibói székhelyű Arcada építőcég. Az Alstom részesedése 400 millió euró (jelenleg mintegy 150 milliárd forint).
A szerelvények a budapesti 4-es metróhoz hasonlóan vezető nélkül járnak majd, az Alstom először fogja Romániában kiépíteni a legmagasabb, 4-es automatizáltsági fokozatú (GoA4), kommunikációalapú vonatbefolyásoló rendszerét, az Urbalist, mely bevált, nagy kapacitású biztosítóberendezés – derült ki a cég közleményéből.
A tervezett kolozsvári metró térképe (forrás: Polgármesteri Hivatal)
Az új metró első, valamivel több mint 9 kilométeres, 9 állomást és egy felszíni kocsiszínt tartalmazó szakaszának négy év alatt kell elkészülnie. Európai uniós forrásból, a helyreállítási és ellenállóképességi eszközből (RRF) finanszírozzák. A teljes vonal hossza 21 kilométer, 19 állomás lesz rajta, a tervek szerint nyolc év alatt épül majd meg.
Nyitóképünkön az egyik állomás látványterve (forrás: Kolozsvár Polgármesteri Hivatala)
Egymilliárd árutonna-km teljesítményt ért el az öt vasútvállalat az államilag támogatott vasúti egyeskocsi-forgalmakban a tavalyi évben.
A Rail Cargo Hungaria Zrt. a legjelentősebb szereplő a hazai vasúti egyeskocsi-fuvarozási piacon. A 2022-es évre kifizetett 6,3 milliárd forint 85 százalékát kapta a vezető magyar vasúttársaság. Második helyen feltehetőleg a CER Zrt. áll, a támogatási összegek alapján a teljes piac valamivel több mint tizedét vallhatják a magukénak.
Ellátásbiztonság
A magyarországi vasúti áruszállítás európai összehasonlításban is jelentős, a szegmens hazai, 2021-es 26 százalékos részaránya jóval az uniós 18 százalékos átlag felett van. Ennek egyik letéteményese az a tény, hogy hazánk azon kevés európai ország között van, ahol megmaradt az egész országra kiterjedő vasúti egyeskocsi-fuvarozás. Így akár egyetlen vasúti teherkocsinyi árut is feladhatnak akár a kisebb vállalkozások is, ami nagyban segíti különösen a veszélyes áruk és olyan árutípusok szállítását, ami közúton drágább, és/vagy veszélyesebb lenne. Mindez az ellátásbiztonság szempontjából is fontos, mert ahogy a koronavírus-járvány idején bebizonyosodott, a vasút sokkal kiszámíthatóbb és biztosabb logisztikai rendszer a nehéz körülmények idején. Ez a típusú áruszállítási mód ahhoz is hozzájárul, hogy ne legyen az útjainkon még nagyobb kamionsor és torlódás, ami jelentős nemzetgazdasági többletterhet okozna.
Megtartott forgalmak
Magyarországon 2021 novemberében egy öt évre szóló állami támogatási projekt indult ezen forgalmak támogatására. A Covid-19 átmeneti Vasúti Egyes Kocsi Teherfuvarozás (VEKT) támogatási rendszer keretében árutonna-km-enként 8,38 forintra jogosultak belföldi fuvarok esetén a vasútvállalatok, míg import és export esetében 4,95 forintra. A tervek szerint évi ötmillió árut és egymilliárd árutonna-km-t továbbítanak a rendszerben.
A támogatásra öt vállalkozás adott be pályázatot, és ezekkel kötött a MÁV Zrt. szerződést. Az érintett vállalatok a Rail Cargo Hungária Zrt., a GYSEV Cargo Zrt., a CER Hungary Zrt., a Eurogate Rail Hungary Zrt.(korábban Floyd Zrt.), továbbá az MMV Magyar Magánvasút Zrt. A támogatási rendszer beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen a 10,9 milliárd árutonna-km vasúti áruszállítási teljesítmény hozzávetőlegesen egytizedét kitevő forgalmakat sikerült megőrizni, ebben a szegmensben nem volt csökkenés, miközben a teljes hazai vasúti áruszállítási teljesítmény 2022-ben négy százalékkal maradt el az előző évitől.
Hiányos adatok
Az évi 6,4 milliárd forintos forrás szinte teljes egészében kimerült. A havi adatok rámutatnak, hogy az év első hónapjait követően kisebb visszaesés volt, de év végére ismét erősödött az egyeskocsi-fuvarozás. Mindez azért is érdekes, mert a forgalom mintegy negyedét a vas- és acéltermékek adták. Így a Dunaferr-leállás sem volt érdemi hatással a hazai vasúti teljesítményekre. A vasútvállalatoknak a támogatási feltételek értelmében közzé kell tenniük havi megoszlásban az elnyert támogatások összegét. Ezt a Rail Cargo Hungaria Zrt. és a GYSEV Cargo Zrt. esetében lehetett megtalálni. Ami a Eurogate Rail Hungary Zrt.-t illeti, náluk 2022 első három hónapjára érhető el a támogatási összeg, feltehetőleg abban az időszakban jutottak hozzá. Az MMV Magyar Magánvasút Zrt.-t és a CER Hungary Zrt.-t megkerestük a támogatási adatokkal kapcsolatban, de előbbitől nem kaptunk választ. A CER-nél a 2022-es év támogatási elszámolásának befejezését követően fogják az adatokat kommunikálni. Így három vasúttársaság havi elszámolását tudtuk havi eloszlásban is megjeleníteni.
Tovagyűrűző gazdasági hatások
Érdemes a támogatás összegét a vasúti áruszállítási piac méretéhez is hasonlítani: a KSH adatai szerint 2021-ben a 37 vasúti áruszállítással foglalkozó vállalat működött Magyarországon, amelyek összesen 175 milliárd forint árbevételt értek el. A VEKT támogatás ennek 3,7 százalékát tette ki. Az áruszállító vasútvállalatok összesen közvetlenül 3458 főnek adnak munkát, de a karbantartó és beszállítóhálózaton keresztül ennek többszöröse azon munkahelyek száma, amely a területhez köthető.
A támogatás társadalmi szempontból kiemelten megtérülő: a KTI számításai szerint egyetlen árutonna-km-nyi áruszállítás közúton 11,94 forint társadalmi költséggel jár, míg egyes kocsival mindez csupán 2,35 forint. Az éves egymilliárd árutonna-km-es teljesítmény 9,6 milliárd forintos társadalmiköltség-megtakarítását jelent, aminek kétharmadát teszi ki a támogatás. Így azáltal, hogy ezek a forgalmak továbbra is vasúton maradnak, 3,2 milliárd forintot nyer a magyar társadalom. Nem csak Magyarországon jelentős az egyeskocsi-forgalmak szerepe a vasúti áruszállításban. A vasút közlekedési munkamegosztásban betöltött szerepe Ausztriában az egyik legmagasabb Európában, amiben az egyeskocsi-forgalmaknak és az ennek hosszú évek óta kiszámíthatóan működő modelljének is szerepe van. A támogatás mellett az is előnyös, hogy kifejezetten sok iparvágány működik az országban, és ezek 95 százaléka az állami tulajdonú Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) tulajdonában és kezelésében van. Így nem csak a támogatás adott, hanem a használhatósághoz szükséges infrastruktúra is. Magyarországon is segíthet a jövőben, ha a pályahálózat fejlesztése mellett a vasúti áruszállítás elérhetőségét segítő iparvágányok, rakodók és logisztikai terminálok száma tovább növekszik.
2021, Magyarország
37 vasúti áruszállítással foglalkozó vállalat
összesen 175 milliárd forint árbevétel
a VEKT támogatás ennek 3,7 százalékát tette ki
az áruszállító vasútvállalatok összesen közvetlenül 3458 főnek adnak munkát
egyetlen árutonna-km-nyi áruszállítás közúton 11,94 forint társadalmi költséggel jár
egyes kocsival mindez csupán 2,35 forint
Augusztus végére készül el a megvalósíthatósági tanulmánya a Balatonaliga és Balatonakarattya közötti új pálya, valamint a még hiányzó északi parti villamosítás fejlesztésének – nyilatkozta a Balaton Fejlesztési Tanács szakértője.
Arany fokozatú minősítést kapott a nyugat-magyarországi székhelyű vasúttársaság.
Magyarország Kormánya 2022-ben is támogatta a családbarát munkahelyek kialakítását, amellyel kapcsolatosan a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, Hornung Ágnes által meghirdetett felhívásra
hagyományosan a kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési szervek, valamint egyházi jogi személyek pályázhattak. A pályázat olyan családbarát munkahelyek kialakítását és fejlesztését megvalósító programokat és intézkedéseket támogat, amelyek elősegítik a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek
összehangolását. A kiírás egyszerre díjazza és ismeri el a munkahelyek már létező és még tervezett családbarát intézkedéseit és fejlesztéseit.
A kormány családtámogatási politikájának köszönhetően egyre több munkavállaló dolgozhat családbarát környezetben: mára több ezerre nőtt azoknak a munkahelyeknek a száma, amelyek célzott programokkal és intézkedésekkel támogatják a gyermeket tervező vagy nevelő munkavállalókat – hangsúlyozta a
Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára. Egy olyan munkahely, amely támogatja a munka és a családi élet harmonikus összhangjának megteremtését, nem csak komoly versenyelőnyre tehet szert, hanem a munkavállalók lojalitását is erősíteni tudja.
2020-ban a GYSEV Zrt. első alkalommal már sikeresen megszerezte a Családbarát Munkahely bronz fokozatú tanúsítványát, melynek megújítását és újbóli megszerzését tűzte ki célul 2021-ben is. Emellett 2021-ben első alkalommal a GYSEV CARGO Zrt. is beadta pályázatát a Családbarát Munkahely cím megszerzésére. 2022-ben a GYSEV Zrt. és a GYSEV CARGO Zrt. is elnyerte a Családbarát Munkahely arany fokozatát. 2023-ban a GYSEV Zrt. is résztvevője volt a Védjegy Gálának. A vasúttársaságot Kövesdi Szilárd vezérigazgató és Dénes Zsuzsanna, humán fejlesztés vezető képviselte.
A Családbarát Munkahely pályázat értékelése során vizsgálták a vállalat családbarát attitűdjét, juttatásait, a családokat érintő rendezvényeket és eseményeket, a közösségépítő programokat, a fizikai és mentális egészség megőrzését segítő tevékenységeket, valamint az ezekhez kapcsolódó szabályzatokat egyaránt.
A társaság méltán büszke az elért sikerre. Kövesdi Szilárd, a GYSEV Zrt. vezérigazgatója a Családbarát Munkahely kitüntetető cím elnyerése kapcsán elmondta: „Napjainkban a cégek nincsenek könnyű helyzetben, ha a jól képzett
munkaerő megtartásáról beszélünk. A GYSEV Zrt.-nél kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy munkatársaink elégedettségét és elkötelezettségét növeljük. Komplex családtámogatási rendszer működik cégünknél, kezdve a
gyermek születésekor kivehető plusz apa szabadságtól a bölcsődei, óvodai és iskolakezdési támogatáson át a kedvezményes vállalati üdülés lehetőségéig.
Vasúttársaságunknál hagyományosan erős a szociális juttatások köre, említhetném egyebek mellett a vállalati kamatmentes kölcsön lehetőségét ingatlan vásárlásakor, a családtagokra kiterjeszthető mobiltelefon flotta
szolgáltatást, vagy az ingyenes vasúti utazás lehetőségét. Meggyőződésünk, hogy ezek is hozzásegítenek bennünket ahhoz, hogy a cégünk legnagyobb értékeit, a munkatársainkat megbecsüljük és megtartsuk.”
BUBE magyar szakasz alapkőletétel (2021., fotó: MÁV)
Magyarországnak érdemes logisztikai központtá válnia.
Ma az európai térségbe az északi-tengeri kikötőkön keresztül érkeznek a távol-keleti áruk, de ezek átlokalizálódnak Görögországba, és Észak-Macedónián, Szerbián és Magyarországon keresztül fognak a Közép-Európai térségbe jönni – mondta Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) parlamenti államtitkára Visegrádon, a Magyar Szállítmányozók Napján. Ez adja a Budapest–Belgrád (BuBe) vasútvonal jelentőségét.
A tárcánál az elmúlt hónapokban a vasúti infrastruktúra fejlesztésével foglalkoztunk a legtöbbet a teherszállítás igényeit legalább annyira szem előtt tartva, mint a személyszállításét.
A BuBén kívül fontos a kelet-nyugati irányú kapcsolatok fejlesztése, amilyen a déli körvasút bővítése és a V0 Budapestet délről elkerülő tehervasút előkészítése
– mondta Csepreghy Nándor.
Az ÉKM három stratégiai célt tűzött ki:
Olcsóbban, gyorsabban és magasabb minőségben eljuttatni az embereket úti céljukhoz
Erősebb magyar pozíciók elérése a vasúti, közúti, folyami, légi szállításban
Mindezt költséghatékonyan elérni
Az államtitkár szerint a Volán–MÁV-integráció után át kell gondolni, hogy mi legyen a jövője a 8200 kilométeres vasúthálózatnak, amelynek 48 százaléka sebességkorlátozott.
Csepreghy Nándor beszélt a közúti alágazatról is. Az gyorsforgalmiút-hálózat fejlesztésében Magyarország élen jár a térségben, a kitűzött célokból hátra van még néhány megyei jogú város elérése. Békéscsaba esetében ez jövőre megoldódik, Zalaegerszegnél még vita van a nyomvonalról, de 5-6 év alatt meg fog épülni a kapcsolat, és Esztergom esetében is elkészül addigra az M100-as. Néhány útnál (M3, M6), még el kell érni az országhatárt, illetve az M1-esen a kapacitás bővítésére van szükség a harmadik sávok létrehozásával.
Ugyancsak fontos a több számjegyű utak fejlesztése, hiszen sokan ezeken ingáznak a munkahelyükre – tette hozzá Csepreghy Nándor.
A vasút élen jár a közlekedés szén-dioxid-mentesítésében.
Üdvözlik az alternatív üzemanyagokról szóló infrastruktúra-rendeletről (AFIR) folytatott tárgyalások lezárását az Európai Vasúti Ellátó Iparág (UNIFE) és az Európai Vasúti és Infrastruktúra Vállalatok Közössége (CER). Arra számítanak, hogy ez arra fogja ösztönözni a tagállamokat, hogy fontolják meg az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának kiépítését a vasúti hálózaton, és ezzel hozzájáruljanak az EU Green Deal célkitűzéseinek eléréséhez.
A vasút messze a legzöldebb tömegközlekedési mód, mivel a szállítással összefüggő üvegházhatású gázok kibocsátásának kevesebb, mint 0,5%-át teszi ki közvetlen felhasználáson keresztül (dízel), és ez az egyetlen mód, amely folyamatosan javítja energiahatékonyságát, miközben növeli a kapacitásokat.
Már ma is a vonatkilométerek 80%-a villamos energiával fut, amelynek egyre nagyobb része megújuló forrásból származik, holott az európai vasúthálózatnak jelenleg csak 54%-a villamosított.
Figyelembe véve a vasúti rendszer viszonylag hosszabb életciklusát hasznosak lennének a villamosítást kiegészítő szén-dioxid-mentesítési intézkedések. Ezek támogatnák az alternatív üzemanyag-infrastruktúrák vasúti kiépítését, és összhangba kerülnének az EU 2050-re szóló éghajlat semlegességi céljával.
Valójában az európai vasúti ágazat több éve dolgozik az alternatív üzemanyagokon alapuló megoldások kifejlesztésén és forgalomba hozatalán, beleértve az akkumulátoros szerelvényeket és a hidrogén-alkalmazásokat, a dízelvonatok fokozatos megszüntetése érdekében – tette közzé a CER.
Az alternatív tüzelőanyag-megoldásoknak a vasúti ágazatban való folyamatos elterjedése már több európai országban is megvalósult, és a következő években még tovább fog növekedni.
Ennek fényében az európai vasúti beszállító ipar, az üzemeltetők és a pályahálózat-működtetők üdvözölték az EU figyelemre méltó erőfeszítéseit annak érdekében, hogy az európai vasúti ágazat a teljes dekarbonizáció felé haladjon, és az elkövetkező években vezesse a mobilitás zöld átmenetét. Ebben az értelemben az AFIR lehetőséget kínál arra, hogy megalapozza az alternatív üzemanyagokkal kapcsolatos infrastruktúrák fokozatos kiépítését a vasút számára, különösen azokon a vonalakon, amelyeket nem lehet villamosítani.
Philippe Citroën, az UNIFE főigazgatója elmondta, hogy az európai vasúti szolgáltató ipar örömmel látja, hogy az Európai Parlament bevonta a vasutat az AFIR hatálya alá. Bár az ambíciók szintje magasabb is lehetett volna, a rendelet fontos ösztönzőt és láthatóságot fog teremteni az iparág számára, hogy folytassa a dízel üzemanyag versenyképes alternatíváinak kifejlesztésére irányuló beruházásait a nem villamosított vonalakon.
Alberto Mazzola, a CER ügyvezető igazgatója elmondta, kétségtelen, hogy a vasút továbbra is vezeti a közlekedés szén-dioxid-mentesítését. A további villamosítás és az alternatív üzemanyagok bevezetése az új AFIR révén szabályozási keretet kínál a nagy szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagok fokozatos megszüntetésére a vasúti közlekedésben a következő évtizedekben. Az európai vasúti és infrastrukturális társaságok várakozással tekintenek az alternatív üzemanyagok vasúti bevezetésére vonatkozó nemzeti tervek elé.
Rövid távon azonban alaposan fel kell mérni a vasút üzemeltetési költségeit és különösen a villamosenergia-költségeket, és a mai helyzetben olyan támogató intézkedésekre van szükség, amelyek biztosítják, hogy a vasút intermodális versenyképessége ne sérüljön,
és elkerülhető legyen a dízelvontatásra való átállás.
Képviselői kérdésre a közlekedési miniszter a parlamentben elmondta, hogy a cseh-német határon rekedt nemzetközi gyorsvonat félreállítása téves döntés volt. A magyar vasúttársaság hibátlan állapotban indította el a szerelvényt Budapestről.
Közlekedik a vasúti csatlakozást biztosító Tokajbusz is a nyári időszámítás alatt hétvégén.
Május 24-től október 29-ig ismét elérhető a MÁV-START és a Volánbusz közös jegyterméke, az egy- vagy háromnapos Tokaji Borongoló napijegy. Újra elindulnak a Tokajbusz-járatok is, amik hétvégente közlekednek a térségben. A Borongoló a Tokajbusz-járatok mellett a Tokaj, Tarcal, Mezőzombor, Szerencs, Mád, Tállya, Rátka, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Szegi, Szegilong, Erdőbénye településeket magába foglaló zónán belül a vonatokon és az autóbuszokon egyaránt felhasználhatók utazásra – írja a MÁV közleménye.
Az egynapos jegy 590 forintért, a háromnapos 1190 forintért vásárolható meg az adott viszonylatban közlekedő autóbuszok fedélzetén, a térségben elhelyezkedő MÁV-START és Volánbusz pénztárakban, illetve a MÁV-START jegyértékesítési rendszerében. A jegyek vonaton csak 2. kocsiosztályon érvényesek, a jegyhez valamennyi szolgáltató esetén meg kell váltani a felárat – autóbuszok esetében az emelt szintű szolgáltatást nyújtó járatokon a távolsági kiegészítő jegyet, vasúti utazás esetén a kocsiosztály-különbözetet is –, amennyiben az utas olyan járatot vesz igénybe, amelyre a felárváltás kötelező.
A Borongoló és a Tokajbusz területe (forrás: Volánbusz)
Nyitóképünk a szerencsi vasútállomás (fotó: Wikipédia)
Az épület mellett az önkormányzat együttműködésével a környezet is megújult.
Szilágyi Tibor, a MÁV fejlesztési és beruházási főigazgatója beszámolt arról, hogy a vasúttársaság saját forrásból, 215 millió forintból felújított, akadálymentesített máriafürdői állomásán hűtött-fűtött váróterem, modern pénztár, korszerű mosdók és zuhanyzó várja az utazóközönséget – jelenti az MTI.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium fő közlekedéspolitikai célkitűzése, hogy hozzájáruljon a lakosság mobilizációjának erősítéséhez és Magyarország gazdasági növekedéséhez – mondta a közlekedésért felelős államtitkár Balatonmáriafürdőn. Nagy Bálint kiemelte: tavaly májustól szeptemberig 2 millió vasúti utazás történt a Balaton déli partján, és tekintettel az eddig eladott mintegy 360 ezer vármegye- és országbérletre, idén nagyobb forgalomra számítanak. Nagy hangsúlyt kell fektetni az utazás minőségének javítására, a pályák, a vasúti kocsik, az állomásépületek állagmegóvására, rekonstrukciójára – tette hozzá.
Galácz György, a település független polgármestere arról szólt, hogy a MÁV és az önkormányzat együttműködésével nemcsak a vasútállomás, hanem annak környezete is szebb lett. Utakat újítottak fel, csapadékvíz-elvezető csatornát építettek, és egyebek mellett korszerűsítették a közvilágítást is.
A GYSEV CARGO Zrt. lesz a Debrecen-Macs Ipari Park intermodális konténerterminál üzemeltetője
Folytatódik a Debrecen és Balmazújváros közötti elővárosi vasútvonal építése: a beruházás második ütemének megvalósítására több mint 65 és fél milliárd forintot biztosított a kormány – közölte a cívisváros polgármestere.
Papp László (Fidesz-KDNP) azt mondta, a vasútvonal teljes átépítésével és villamosításával szintet lép a két város közötti közlekedései kapcsolat,
ez lesz az első kifejezetten elővárosi vasút Debrecen agglomerációjában
– közölte sz MTI. A polgármester utalt rá, hogy a 108-as vonal felújításának első, a Nagyállomás és a Macs ipari park állomás közötti üteme, amit júniusban adnak át, csaknem hetven milliárd forintba került, amit a kormány biztosított.
A teljes pályafelújítással és 35 kilométer vasúti pálya villamosításával járó beruházás, amely bekapcsolja a vasúthálózatba az ország egyik legnagyobb, a BMW autógyárnak és beszállítóinak helyet adó ipari parkját, 2026-ra készül el – jelezte Debrecen polgármestere.
Tiba István, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt mondta, régi vágya teljesül a balmazújvárosiaknak a beruházással, amelynek megvalósulásával száz kilométeres óránkénti sebességgel közlekedhetnek a vonatok a két város között. Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP), a hajdú-bihari közgyűlés elnöke kiemelte: jelentős vasútfejlesztési munkák zajlanak a megyében.
A balmazújvárosi vonal korszerűsítése mellett elkészült a Püspökladány-Debrecen közötti szakasz felújítása, hamarosan átadják a felújított pályát Püspökladány és Biharkeresztes között, és már tervezik a Debrecen-Nyíregyháza közötti szakasz korszerűsítését.
Borítókép: a GYSEV lesz a debreceni Macs ipari park üzemeltetője