fbpx
2026. június 17. szerda

Fizessenek az autópályák és a légiközlekedés használói!

Az autópályák és a légiközlekedés megadóztatását is javasolja a  francia vasúttársaság a környezetbarátabb vonatközlekedés finanszírozása érdekében.

A francia kormány jelentést készített a zöld átmenet ütemezéséről, és az SNCF javasolt egy tervet, amely a vasútra helyezi a hangsúlyt, 100 milliárdot igényelve az ágazatnak 2040-ig – tette közzé a Railtech.com. A jelentés szerint 100 milliárd euro az az összeg, amelyet az elmúlt 40 év alatt fektettek be az ország nagysebességű vasúti hálózatának fejlesztésére. Az újabb 100 milliárd eurót a következő 20 évben kell befektetni.

De honnan lesz erre pénz? Bár az SNCF forgalma 2022-ben elérte a 41,4 milliárd eurót, ami 20 százalékos növekedés az előző évhez képest, a cég nyilvánvalóan nem tudja egyedül finanszírozni a tervet. 

A szén-dioxid-kvótákra kivetett új európai adók mellett a vasúttársaság terve megemlíti a „környezetre negatívabb hatással lévő” közlekedési módokra kivetett adókat is. Külön megemlíti a légi közlekedést, a nehéz tehergépjárműveket és az autópályákat, amelyek fontos finanszírozási forrást jelenthetnek.

Az indoklás szerint a vasúti beruházások a „Zöld Franciaország” terv részeként mehetnek végbe az európai zöld megállapodásban meghatározott célok elérése érdekében, vagyis a kibocsátás 55 százalékos csökkentése 2030-ig. A vonat energiahatékony eszköz, a TGV 10-szer kevesebb energiát fogyaszt, mint a hasonló számú utast szállító személyautók. Míg 2019-ben a közlekedési ágazat a kibocsátás 31 százalékát adta, addig a francia közlekedési modal split 10 százalékát képviselő vasút abban az évben az üvegházhatású gázok kibocsátásának mindössze 0,3 százalékát bocsátotta ki Franciaországban. A vonat megoldást jelent a megnövekedett mobilitás, valamint a felgyorsított éghajlat- és energiaátmenet kettős követelményére, anélkül, hogy feláldoznák a gazdaság  versenyképességét vagy államháztartás egyensúlyát – áll a jelentésben.

Borítókép: inkflo képe a Pixabay-en  

Ezek is érdekelhetik

Közösen a vasúti egyeskocsi-fuvarozás támogatásáért

A Magyar Vasút 2023 konferencián írták alá az érdekeltek a rendszer fenntartásáért kiálló nyilatkozatot. A kisebb, egy vagy néhány vagonnyi, logisztikai és humánerőforrás-okokból másképp gazdaságosan...

Átfogó intézkedéscsomag szükséges

A Magyar vasút konferencia negyedik szekciójának témája az energiaválság és klímakrízis. A konferencia kezdetéről itt, az első szekcióról itt, a másodikról itt, a harmadikról pedig...

Sokféle támogatás segíthet a vasútnak

A Magyar vasút konferencia harmadik szekciójának témája a klímavédelem, az energiaügyek, a vasúti áruszállítás támogatása. A konferencia kezdetéről itt, az első szekcióról itt, a másodikról...

Fellázadtak a német vasúti cégek

Volker Wissing német közlekedési miniszter meggyőződése szerint az áruforgalom volumene főként a közutakon növekszik majd a következő évtizedekben. A vasúti cégek képviselői ezzel nem értenek egyet - szerintük a miniszter téves adatokból indul ki.

Országbérlet Szlovéniában is

Június 1-től 1, 3, 7 és 30 napos változatban árulják, induláskor még nem érvényes a városi közlekedésre. Tagadni sem lehetne, hogy Németország és Magyarország mintáját...

Tizenötezer dízelmozdonyt kell lecserélni Európában az évszázad közepére

A teljes vontató állomány felét kitevő dízelmozdonyokat kell lecserélni a vasút további szén-dioxid-mentesítése érdekében 2025 és 2050 között, állítja a Vasúti Gördülőállomány Bérbeadók Európai Szövetsége (EARRL).

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.