fbpx
2026. június 17. szerda

Csak fokozatosan vezethető ki a dízel hajtás a közúti szállításból

Bár az EU eltökélt a közúti szállítás dekarbonizációja ügyében, a megvalósítás nem lesz gyors: átmenetileg kompromisszumos technológiákat kell alkalmazni – nyilatkozta egy közismert energetikai szakember a DVZ.de munkatársának. De akár a HV 100, akár a bio-LNG, akár e-üzemanyag terjed el gyorsabban, a piac a kormányoktól várja a szükséges infrastruktúra megteremtését.

A fosszilis üzemanyagoktól, így a dízeltől záros határidőn belül meg szeretne válni az EU, azonban a helyettesítő technológiák kifejlesztése még nem ért véget, és a szükséges töltő-infrastruktúrák sem állnak rendelkezésre. Prof. Christian Küchen, az Üzemanyag- és Energiakereskedelmi Szövetség (en2x) ügyvezető igazgatója a DVZ-nek adott interjúban azt mondta, nagyon valószínű, hogy az alternatív üzemanyagok többsége, ha nem is mindegyike szerepet fog játszani a közúti áruszállítás zöld átmenetében. 

Szerinte nem a dízelmotorral van probléma, hanem a fosszilis üzemanyaggal. Ez helyettesíthető megújuló dízellel, például a HVO 100-zal, és a rövid távon rendelkezésre álló bioüzemanyagokkal. Emellett a belsőégésű motorok bio-LNG-vel vagy -CNG-vel is működhetnek. Ennek az lenne az előnye, hogy a járművek nem lennének olyan drágák, mint az elektromos vagy üzemanyagcellás teherautók.

Az e-teherautók főként rövid távolságokon, például az agglomerációkban működhetnek. De probléma az, hogy néha nagyon hosszú időbe telik, amíg a nagyfeszültségű elektromos hálózati kapcsolatok elkészülnek. 

Ma már elég sok HVO100-at (hidrogénezett növényi olajat) és bio-LNG-t előállító üzem van, de a jelenleginél lényegesen több fejlett bioüzemanyagot kell majd előállítani. 

A szakember szerint a különféle technológiák kiegészítik egymást a jövőben. Ahol a szállítási igények (rövid táv) és az infrastruktúra lehetővé teszi, ott az e-teherautók jó megoldást jelentenek. A többi esetben a bioüzemanyagok kiegészítéseként használhatnak olyan technológiákat, amelyek a növényekhez hasonlóan szén-dioxidot vonnak el a levegőből, majd villamos energiát és hidrogént használva zöld e-üzemanyagokat állíthatunk elő. 

Az e-üzemanyagok előállítása a helyigény szempontjából sokkal hatékonyabb, mint a bioüzemanyagoké, mivel az üzemet villamos energiával ellátó szélturbina sokkal kevesebb helyet foglal el, mintha ugyanazt az energiát a termesztett növényekből akarnánk kinyerni.

Az e-üzemanyagok jelenleg igen drágák, de a termelési költségek csökkenése feltételezhető, hasonlóan a szél- és napenergia fejlődéséhez, mert ha a technológiát a jövőben nagy üzemekben alkalmazzák, akkor a termelési költségek csökkenhetnek.

Ráadásul a szükséges villamos energia egyes potenciális termelő országokban olcsó, 2-3 cent kilowattonként. 

Ami a töltő-infrastruktúrát illeti, Prof. Christian Küchen úgy vélekedett, hogy nem minden üzemanyag vagy hajtóanyag lesz elérhető minden töltőállomáson a jövőben. Különösen a kis benzinkutak vannak túlterhelve, mert még hosszú évekig benzint és gázolajat kell kínálniuk. De sok nagy benzinkút és telephely van, ahol még van hely. Ezeket ennek megfelelően bővíteni kell.

Jelenleg a hidrogéntöltő állomásokat többnyire teherautókról látják el. Előbb-utóbb érdemes lesz a nagy töltőállomásokat a hidrogénvezeték-hálózathoz csatlakoztatni. 

A vidéki területeken biztosan lesznek továbbra is hagyományos töltőállomások, valamint vállalati telephelyek a fuvarozó cégek és a mezőgazdasági termelők számára. Ami az elektromobilitást és a hidrogént illeti, a főbb közlekedési útvonalak mentén töltőállomásokkal és hidrogéntöltő állomásokkal ellátott energiacsomópontokat kell létrehozni. A hagyományos dízel és LNG esetében alkalmazott struktúrákat a HVO100, az e-üzemanyagok és a bio-LNG esetében is fel lehet használni. Ezért a szakértők arra biztatják a politikusokat, a lehető leggyorsabban lépjenek közbe a töltő-infrastuktúrák fejlesztése érdekében, ellenkező esetben a kereslet növekedni fog, majd hiány lép fel, és ez tükröződni fog az árakban is.

Az interjúban szereplő Prof. Christian Küchen (61) 2021. november 1. óta a berlini en2x – Wirtschaftsverband Fuels und Energie vezérigazgatója. Hamburgban született, folyamatmérnöki tanulmányokat folytatott, majd a Clausthali Műszaki Egyetemen kémia szakon doktorált. 1992 és 1995 között a hamburgi német Shell üzemanyagok alkalmazástechnológiájáért és üzemanyag-tesztállomásokért volt felelős. 1995-ben a Hő- és Olajtechnológiai Intézethez (IWO) került, majd 2015 áprilisától 2021 októberéig a Német Kőolajipari Szövetség (MWV) vezérigazgatója volt Berlinben.

Borítókép: H2-mobility.de

Ezek is érdekelhetik

Németország: érkeznek még új dízelvonatok is

Szlovénia, Ausztria és Szlovákia járműhelyzetének bemutatása után szeptemberi számunkban a német regionális vonalak elektromos járműveit vettük sorra. Most a felsővezeték nélküli vonalak vonataival folytatjuk. Elöljáróban: a német piac a kezdeti extremitások után megtalálni látszik az üzemidő-optimumot is.

Túl sok állami pénzt kap a DB Cargo?

A német magánvasutak egyenlő versenyfelételeket követelnek maguknak a DB Cargo-val. Az állami vasúttársaság ma teszi közzé első féléves számait.

Az új autók is vasúton utaznak

Az autógyártók a késztermék 70 százalékát vasúton jutattják el a megrendelőikhez Németországban és a régióban - hangzott el a  Német Logisztikai Szövetség (BVL) autóipari logisztikai fórumán. Ezt a mértéket azonban nem lesz könnyű megtartani.

Legfrissebb híreink

Irány a tenger: júliustól ismét közlekedik az Adria InterCity

Idén is elindul a Budapest és Split között közlekedő Adria InterCity, amely július 3. és október 2. között heti 2–4 alkalommal közlekedik.

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Havonta megjelenő hírlevelünkből értesülhet a vasúti világ híreiről. Íratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre!
Email címének megadásával Ön hozzájárul, hogy a Magyar Vasút szerkesztősége személyes adatait hírlevélküldés céljából kezelje az Adatvédelmi Szabályzatnak megfelelően.

Magyar Vasut Meetup

További cikkek a szerzőtől

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.

Vitézy: 35 db emeletes InterCity-motorvonat beszerzése indulhat meg idén

Az EU-val megkötött finanszírozási megállapodásnak köszönhetően 35 új InterCity-motorvonat beszerzésére nyílhat lehetőség.

Uniós forrásból újulhat meg a HÉV-flotta: 42 új motorvonat beszerzése várható

Az új EU-s finanszírozási megállapodásnak köszönhetően teljes körű járműcserére készülhet a budapesti HÉV-hálózat három vonala.

A rovat további cikkei

Feldmann Márton az UNIFE vezetésének tagja lett

Az UNIFE, az Európai Vasúti Ipari Szövetség elnökségi tagjává és egyben alelnökévé választotta Feldmann Mártont.

Egyedi arculatos Vectron mozdonnyal ünnepli a MÁV a 180 éves magyar vasutat

Bemutatta a MÁV a magyar vasút 180 éves jubileumára készített, egyedi grafikával ellátott Vectron mozdonyt.

„Ma figyelmesen, holnap épségben!” – Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap

A kampány a járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok figyelmét hívja fel a biztonságos közlekedésre és az útátjárók veszélyeire.